headerphoto

Projekt systemowy – 1.18

Stowarzyszenie MONAR zostało wytypowane jako jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce i w Europie, działających w obszarze bezdomności do uczestnictwa, jako partner, w projekcie unijnym: 

Projekt systemowy – 1.18 „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” w zadaniu (nr 4) w zakresie standaryzacji pracy z bezdomnymi w tym: opracowanie modelu „Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności”.

Okres realizacji projektu: 1 stycznia 2010 – 31 grudnia 2013

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Priorytet I

Model „Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności”

Liderem partnerstwa jest CRZL, a partnerami odpowiedzialnymi za merytoryczną stronę realizacji projektu są przedstawiciele 6 największych polskich organizacji zajmujących się tematyką bezdomności – członkowie FEANTSA:

1. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Zarząd Główny,

2. Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności,

3. Sieć Barka

4. Stowarzyszenie MONAR,

5. CARITAS Kielce,

6. Stowarzyszenie OTWARTE DRZWI Warszawa


Cel główny zadania 4:

Podniesienie skuteczności systemu rozwiązywania i łagodzenia skutków problemu bezdomności poprzez opracowanie i wdrożenie standardów usług skierowanych do ludzi bezdomnych i zagrożonych bezdomności (tzw. Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności), który będzie można włączyć do Gminnych Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Standard ten powinien zawierać elementy nowej metodyki pracy socjalnej: Streetworker Bezdomności, a także ścieżkę proceduralną aktywizacji osoby bezdomnej od noclegowni do lokalu socjalnego wraz z określeniem ścisłych zasad współpracy samorządu gminnego z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.”

 Końcowym efektem winno być wskazanie „ścieżki wychodzenia z bezdomności” według układu: Standard → Model → Strategia.

Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności – to pakiet modelowych wystandaryzowanych usług kierowanych do osób bezdomnych np. standard noclegowni, standard schroniska, pracy socjalnej czy usług aktywizacji zawodowej wdrażanych lokalnie w Partnerstwach Gminnych. Standard ten, to składnik modelu integracji społecznej i zawodowej osób bezdomnych, stosowanego w lokalnych strategiach rozwiązywania i łagodzenia skutków bezdomności.

W ramach fazy modelu naszego projektu grupa ds. zdrowia Stowarzyszenia MONAR odbyła wizytę studyjną w Portugalii. Celem tej wizyty było zapoznanie się z praktykami i zasadami w pracy z osobami bezdomnymi i (uzależnionymi) jakie stosuje się w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach w Portugalii. W kraju tym demokracja ma dłuższą historię i organizacje pozarządowe mają długoletnie doświadczenie w działaniach przeciw bezdomności, uzależnieniom i przeciwko wykluczeniu społecznemu. Zaplanowano spotkania z 6 organizacjami.

Wizyta studyjna

1. Diagnoza - Zespół Badawczy;

2. Raport z fazy diagnozy;

3. Rekomendacje z Raportu z fazy diagnozy