headerphoto

Archiwum aktualności
rok 2010

 

 


 

Streetworking skierowany do osób bezdomnych

Od 21.10 2010 r. Centrum Pomocy Bliźniemu Monar – Markot w Warszawie realizuje przy wsparciu Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy program streetworkerski pn. „Praca uliczna z osobami bezdomnymi pozostającymi poza systemem pomocy”.

Odbiorcami programu są osoby bezdomne żyjące w miejscach niemieszkalnych, takich jak działki, kanały, dworce, parki, zsypy, śmietniki, klatki schodowe. Osoby te żyją w sytuacji ciągłego narażenia zdrowia i życia. Często nie mają już nadziei na zmianę, same nie szukają pomocy.

Program wychodzi naprzeciw temu problemowi oferując pomoc w formie „wyjścia do”. CPB przeszkoliło i wdrożyło 4 streetworkerów, którzy docierają do miejsc przebywania tych osób usytuowanych w dzielnicy Białołęka, Śródmieście (okolice Dworca Centralnego) i Praga Północ (okolice Dworca Wschodniego i Wileńskiego).

Nadrzędnym celem tej pracy jest poprawa sytuacji osób bezdomnych w ich aktualnym miejscu przebywania, a jednym z głównych zadań stworzenie mapy miejsc niemieszkalnych na terenie objętym działaniami oraz stały monitoring tych miejsc i ponawianie oferty pomocy w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób bezdomnych żyjących na ulicy, a także docieranie z rzetelną informacją, edukacją i wsparciem w wielu problemach życiowych.

Streetworkerzy próbują motywować osoby bezdomne do m.in.:
• nawiązania kontaktu z ośrodkiem pomocy społecznej;
• wyrobienia dokumentów;
• skorzystania z pomocy lekarza pierwszego kontaktu i/lub
   szpitala;
• korzystania z łaźni, magazynów z odzieżą, jadłodajni;
• korzystania z ogrzewalni, noclegowni, schronisk;
• podjęcia próby zerwania z nałogiem i skorzystania z
   oddziałów detoksykacyjnych i programów terapeutycznych.

Założeniem programu jest także tworzenie koalicji i stała współpraca na rzecz poprawy sytuacji osób bezdomnych i ich bezpieczeństwa z policją, strażą miejską, strażą ochrony kolei, ośrodkami pomocy społecznej, urzędami dzielnic, placówkami dla osób bezdomnych, serwisami dla osób uzależnionych, placówkami służby zdrowia, organizacjami działkowców, ADM-ami, skupami złomu, wreszcie samymi mieszkańcami Warszawy. Każdy z tych partnerów poprzez unikalną wiedzę i kompetencje może mieć olbrzymi wkład w budowanie spójnego systemu pomocy dla ludzi bezdomnych.

 Jeśli chcesz zgłosić miejsce przebywania osoby bezdomnej lub sam potrzebujesz pomocy pisz lub dzwoń:

Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR – MARKOT
03-042 Warszawa, ul. Marywilska 44a
STREETWORKER
tel. 668 767 852
KOORDYNATOR STREETWORKINGU
Aleksandra Łukasiewicz tel. 22 371 45 84 a.lukasiewicz@monar.org lub monar@cpb.waw.pl


 

V MARSZ ZADUSZKOWY

2 listopada Ośrodek MONAR w Marianówku organizuje piąty już Marsz Zaduszkowy. Jego uczestnicy będą mieli przed sobą nie lada zadanie. Przed nimi 101 - kilometrowa trasa, którą trzeba pokonać w czasie krótszym niż 24 godziny. Piechurzy będą maszerowali po ósemce, bo zarówno początek, koniec, jak i środek trasy znajduje się w Marianówku. Po drodze trzeba będzie uzyskać wpisy na punktach kontrolnych do specjalnej karty marszu. Organizatorzy zapewniają kanapki, ciepły posiłek oraz nocleg w warunkach turystycznych.

Marsz rozpocznie się o godz. 20. Wcześniej uczestnicy muszą się zarejestrować. Mogą to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer (94) 35 125 63 lub drogą elektroniczną, wysyłając wiadomość na adres: marianowek@o2.pl.


 

SP ZOZ „Uzdrowisko Sopot” w Sopocie
oraz
Urząd Miasta Sopotu

zapraszają do udziału w

II Sopockim Sympozjum
pod tytułem:

które odbędzie się w dniach

22-23 listopada 2010 roku w hotelu „Opera” w Sopocie

Sympozjum dotyczyć będzie różnych aspektów i metod pracy profilaktycznej i terapeutycznej w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych, a także nowych substancji na scenie narkotykowej (dopalacze). Adresowane jest do lekarzy, terapeutów, psychologów, pedagogów, nauczycieli i realizatorów różnych programów profilaktycznych. 

 

szczegółowe informacje

program sympozjum

formularz uczestnictwa


 

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z UBÓSTWEM

15 października 2010 roku w samo południe na Placu 3-Maja w Radomsku rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem zorganizowane przez Prezydenta Miasta Radomska, MOPS oraz organizacje pozarządowe takie jak m.in. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Centrum Pomocy „PANACEUM", Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Pomagajmy Razem", Związek Emerytów i Rencistów i oczywiście Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Klizinie, którego w tym miejscu o tej porze nie mogło zabraknąć. Dopisała pogoda i licznie zgromadzeni goście. Były przemówienia, występy a każda z organizacji mogła zaprezentować swój program, metody działania, podzielić się swoimi osiągnięciami i sukcesami. Stoisko „Chaty Wuja Toma" prezentowało się wspaniale a nasza drewniana chata, w której serwowano słynne już smalce i ogórki a także swojskie wyroby wędliniarskie i ogromne bochny chleba przyciągało tłumy. Dużym powodzeniem cieszyła się też wystawa naszego rękodzieła, które w ramach terapii jest wykonywane przez podopiecznych.

 


Stowarzyszenie MONAR składa serdeczne podziękowania firmie Vattenfall, za systematyczne przekazywanie opału na rzecz naszych placówek z woj. mazowieckiego.


 

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Stowarzyszenie MONAR pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy pracują w tym jakże potrzebnym społecznie zawodzie. Pragniemy życzyć Państwu sukcesów w życiu zawodowym, społecznym i osobistym, dziękując jednocześnie za codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie. 

 


 

32 URODZINY MONARU

15 października 2010r. mija 32 rocznica powstania MONARU. Pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych utworzony w październiku 1978r. przez Marka Kotańskiego w Głoskowie i nazwany MONAREM dał początek systemowi oddziaływań pomocowych skierowanych do osób uzależnionych, opartych na założeniach wspólnot terapeutycznych. Stał się także początkiem nowego Ruchu Społecznego na rzecz przeciwdziałania narkomanii, a od 1981 organizacji zarejestrowanej w Sądzie pod nazwą Stowarzyszenie MONAR. 

 


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z UBÓSTWEM W BRUKSELI

 W ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Ruch ATD Czwarty Świat postanowił wyjść naprzeciw młodym ludziom i wesprzeć ich, w szczególności tych, którzy żyją w trudnych warunkach.

Od 2009 roku, pod hasłem Pokolenie 2010, młodzi ludzie angażują się w przekazywanie i wyrażanie apelu, sformułowanego w czasie licznych spotkań, na szczeblu lokalnym, narodowym i europejskim. W spotkaniach tych od początku uczestniczy młodzież z MONARU (Ośrodki MONAR Wyszków oraz Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie). Spotkania te zjednoczyły młodych z różnych środowisk, mających różne doświadczenia życiowe i zaangażowanych w rozmaite działania.
Ci młodzi chcą budować Europę, która nie będzie koncentrować się na pieniądzach i interesach ekonomicznych, ale Europę opartą na otwartości i wzajemnym szacunku, bez marginalizowania kogokolwiek.

Młodzi Europejczycy jednoczą się
w walce przeciwko ubóstwu
 - niedziela, 17 października 2010 w Brukseli

Program spotkania na esplanadzie Parlamentu Europejskiego, w którym uczestniczyć będzie 10 osobowa delegacja ośrodka Monar w Wyszkowie wraz z przewodniczącym parlamentu monarowskiego. (szczegóły do pobrania)

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEG DNIA WALKI Z UBÓSTWEM W WARSZAWIE

17 października w Warszawie delegacja młodzieży, w której uczestniczyć będzie 14 przedstawicieli Ośrodków MONAR Wyszków i Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie oraz wiceprzewodniczący parlamentu pacjentów MONAR, weźmie udział w polskich obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. (szczegóły do pobrania)



 

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Barka” w Strzelcach Opolskich, Ośrodek MONAR w Wyszkowie i ATD Czwarty Świat – Polska organizują trasę przejazdu rowerowego

 KARAWANA „BRUKSELA 17.10

Jest to przejazd rowerowy na trasie Poznań – Bruksela, którego celem jest przekazanie 17 października 2010r. w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem kierownictwu Unii Europejskiej przesłania ludzi bezdomnych i wykluczonych społecznie. (szczegóły do pobrania)


 

Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych

11 września 2010 roku na placu Wolności w godzinach od 10.00. do 19.00 Miasto Poznań po raz drugi zorganizowało Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych. Celem imprezy było przybliżenie oraz zwrócenie uwagi mieszkańców Poznania na działalność lokalnych organizacji pozarządowych oraz ukazanie współpracy Miasta Poznania z podmiotami III sektora.
 
Hasłem przewodnim imprezy:
Dotykamy wszystkich aspektów życia - przyłóż do tego swoją dłoń!

O 17.00. odbył się happening podczas, którego "pobijano" poznański rekord w przybijaniu piątki "Przybij piątkę o piątej" - przyprowadź pięciu znajomych i przybij piątkę po poznańsku!

Każdy poznaniak mógł odcisnąć swoją dłoń na znak poparcia dla poznańskich organizacji pozarządowych.

Stowarzyszenie Monar - Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu również uczestniczyło II Poznańskim Dniu Organizacji Pozarządowych jako jedna z 76 organizacji pozarządowych prezentujących swoją działalność. Można było nas spotkać na stoisku 35A. Tam prezentowaliśmy prace naszych podopiecznych oraz informowaliśmy o prowadzonej działalności.




 

Woodstock 2010

W tym roku MONAR po raz kolejny uczestniczył w Przystanku Woodstock. Tym razem, dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mogliśmy działać na terenie ASP. W związku z tym nasz namiot o powierzchni niemalże 50 m˛ stał się miejscem, w którym odbywały się m.in. warsztaty psychoedukacyjne, warsztaty bębniarskie, a wieczorami uruchamialiśmy nocne KINO MONAR. Przy namiocie funkcjonowało stoisko z przeróżnymi kolorowymi materiałami informacyjnymi i promocyjnymi (naklejkami, opaskami silikonowymi, pocztówkami) oraz punkt wydawania wody, jabłek i ciastek. W namiocie Woodstockowicze mogli własnoręcznie wykonać maskę gipsową a następnie ją pomalować, ponadto uruchomiliśmy hyde park, gdzie każdy mógł swobodnie wyrazić swoje myśli. Puszczaliśmy również balony życzeniowe – około 2000 kolorowych balonów, wypełnionych helem poleciało do nieba niosąc te mniej lub bardziej osobiste życzenia uczestników festiwalu.

W sobotnie popołudnie odbyły się warsztaty prowadzone przez Akademię Hip-hopu, podczas których chętni mogli nauczyć się podstawowych kroków tańca w rytmie hip-hop. Naszym hasłem przewodnim na tegorocznym Przystanku Woodstock było „zażywam tylko dźwięków”.

Jednym z ważniejszych dla MONARU wydarzeń podczas festiwalu było wręczenie Jurkowi Owsiakowi „Miecza Kotana” - prestiżowej nagrody, która przyznawana jest osobom zasłużonym w działaniach na rzecz przeciwdziałania narkomanii .








 

MONAR na Woodstocku

Już 28 lipca MONAR rozpoczyna swoje działania na tegorocznym Przystanku Woodstock!!!

szczegóły


 

Już 28 sierpnia 2010r. Stare Juchy przeżyją niecodzienne zjawisko, czyli przegląd kapel reggae, które przyjadą z całej Polski. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę nagranie demo ufundowane przez Piotra Karpienię oraz stworzenie strony internetowej ufundowanej przez Studio Reklamy Reakcja-Pana Krzysztofa Wojtelika. II i III miejsce to nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Stare Juchy.

WSTĘP WOLNY

Patronat nad imprezą objęła Wójt Gminy Stare Juchy- Pani Ewa Jurkowska -Kawałko.Pomysłodawcą tego wydarzenia artystycznego jest p. Michał Łebski, który do współpracy zaprosił Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach, stowarzyszenie "Sobótka", stowarzyszenie ESSA, Poradnię Monar ze Szczecina i Gminę Stare Juchy.

Oprócz przeglądu konkursowego zaśpiewają dwie gwiazdy muzyki reggae JABBERWOCKY z Augustowa oraz SANDALESS z Ełku. Odbędą się również warsztaty malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, pierwszej pomocy, muzyczne w tym bębniarskie poprowadzone przez członków zespołu "ART Machina". Poczas przeglądu odbędą się również pokazy tańca Capoeira przeprowadzone przez Stowarzyszenie "ABADA" oraz pokazy Tańca z Ogniem Osoby uczestniczące w warsztatach muzycznych - nauka gry na bębnach i instrumentach strunowych,towarzyszyć będą kapelom podczas przeglądu konkursowego. Przez cały czas trwania imprezy przebiegać będzie akcja profilaktyczna uzależnień prowadzona przez Poradnię Monar ze Szczecina, Biuro Profilaktyki uzależnień z Ełku i Komisję Przeciwdziałania Uzależnieniom w Starych Juchach. Akcja przebiegać będzie pod hasłami: "Zażywamy Tylko Dźwięków" i "Reggae Bez Marihuany".

Imprezę zakończy występ "gwiazd" muzyki reggae. Warto wspomnieć, że w/w warsztaty artystyczne rozpoczną się już 2 sierpnia i będą trwały do 15 września br. Wkrótce rozpoczyna się rekrutacja.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku do udziału w warsztatach malarskich, rzeźbiarskich, fotograficznych i muzycznych.

Zapisy będą prowadzone w GOK Stare Juchy.

Karta Zgłoszeń - Przegląd Reggae

Regulamin - Przegląd Reggae


 

ÓSMA ROCZNICA ŚMIERCI MARKA KOTAŃSKIEGO

W czwartek 19-go sierpnia 2010 r. o godz. 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie,
zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ś.p. Marka Kotańskiego, w ósmą rocznicę jego śmierci.



 

 


 

Pomoc dla Powodzian

29 czerwca 2010r. odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Monar Roberta Starzyńskiego i Piotra Radziwona z Wójtem Gminy Słubice Józefem Walewskim. Podczas spotkania w Gminie Słubice uczestnicy udali się do miejscowości Świniary, która została najbardziej poszkodowana podczas tegorocznej powodzi. Straty są ogromne, niezwykle istotnym problemem jest dojazd do gospodarstw, które najbardziej ucierpiały. Drogi dojazdowe praktycznie nie istnieją, wszędzie jest widoczne Wojsko Polskie z ciężkim sprzętem, pracujące przy odbudowie dróg i mostów. Ogrom zniszczeń jest niewyobrażalny, na polach uprawnych do dziś stoi woda, w której zaczynają rosnąć glony. Cały teren po powodzi jest szary, miejscami tylko przebija się zielona trawa... Betonowe ogrodzenia wokół domów leżą niczym zapałki, a na oknach zalanych domów widać zwisające siatki foliowe - to pozostałość po fali powodziowej. Mieszkańcom terenów popowodziowych woda zabrała wszystko, są pełni rozpaczy i mimo, że chcą odbudować swoje domy - nie mogą do nich dotrzeć - choć od powodzi minął już prawie miesiąc.

Wspólnie w Wójtem Józefem Walewskim uzgodniliśmy, że po zakończonym remoncie drogi wytypujemy trzy najbardziej potrzebujące rodziny, którym pomożemy przy odbudowie ich domów - fizycznie, finansowo, oraz duchowo. Będziemy z nimi do zakończenia prac budowlanych. Stowarzyszenie Monar to wielka organizacja z tradycjami, dla której pomoc powodzianom jest sprawą wielkiej wagi. Zaoferowaliśmy również wsparcie w postaci porad psychologicznych oraz miejsc dla osób poszkodowanych w naszych placówkach. W związku z tym, że miejscowość Świniary położona jest w odległości 44 kilometrów od Domu dla Osób Starszych w Oryszewie, Wójt prosił o zarezerwowanie kilku miejsc, głównie dla osób starszych. Z władzami Gminy Słubice pozostajemy w stałym kontakcie. Odbudowa dróg prowadzących do najbardziej zalanych terenów ma zakończyć się pod koniec lipca 2010r.

 


 

Ciekawostki z Klizina

Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Klizinie wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kodrębie na terenie placówki w Woli Malowanej zorganizowało już po raz piąty dzień dziecka dla dzieci z terenu gminy Kodrąb. Trzy lata temu nasze Centrum otrzymało od Telewizji Polskiej 10 tyś. zł. na budowę placu zabaw, który został ogrodzony dzięki funduszom pozyskanym od Gminy Kodrąb. Jest to doskonały przykład współpracy samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi. Liczne atrakcje, takie jak ogromna zjeżdżalnia, prażony popcorn, malowanie tatuaży, loterie fantowe, wspaniała muzyka oraz wioska słowiańska nie pozwalały nikomu się nudzić i jak zwykle zabawa była przednia. Wszystkie imprezy organizowane przez nasze Centrum odbywają się dzięki wzorowej wręcz współpracy władz samorządowych, ośrodka pomocy społecznej i naszego Centrum.

Poruszeni głęboką tragedią ludzi dotkniętych powodzią zgłosiliśmy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radomsku chęć zorganizowania dwóch dwutygodniowych turnusów wypoczynkowych dla dzieci z zalanych terenów. Rozpoczęliśmy już przygotowania do przyjęcia dzieci, których pobyt w naszym Centrum będzie nieodpłatny.

Już po raz czwarty nasze Centrum jest koordynatorem programu "PEAD " realizowanego w powiecie radomszczańskim, dzięki któremu żywność z UE trafia do najbardziej potrzebujących. Dla nas jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Przy realizacji tego programu udział biorą niemalże wszyscy podopieczni naszego Centrum. Tylko w tym roku przywieźliśmy i wydaliśmy już prawie 118 ton żywności o wartości 327 tyś zł. Program "PEAD" obejmuje 11 gmin powiatu radomszczańskiego i jest przeznaczony dla 7 tyś odbiorców.

Słoneczna pogoda to także czas spotkań na terenie naszego Centrum, które organizujemy cyklicznie dla wielu grup zawodowych. W ostatnich dniach gościliśmy ponad 70-cio osobową grupę emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przy kawie i słodyczach toczyły się bardzo ciekawe dyskusje na temat działalności naszego Centrum, a także szeroko rozumianej pomocy społecznej.


 

Klub Pikarski Kotan Ozorków

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Klub Piłkarski Kotan Ozorków zostało założone 1 czerwca 2006 roku przez pracowników, absolwentów programu terapeutycznego oraz pensjonariuszy Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego Monar w Łodzi. Od kliku lat w łódzkim ośrodku piłka nożna była dominującą dyscypliną sportu uprawianą przez pacjentów.

więcej na www.kotan.pl

Artykuły:

Futbol ratuje życie

Kotan Ozorków, czyli futbol w roli terapeuty


 

Projekt pilotażowy Stowarzyszenia MONAR rozpoczął się w roku 2008, jako cześć projektu realizowanego we współpracy z Departamentem Zdrowia Publicznego miasta Mediolan we Włoszech, przy wsparciu Komisji Europejskiej (program AGIS 2006) pod nazwą TOPIC II. Partnerem projektu od początku jego realizacji jest Sąd Okręgowy w Warszawie, Kurator Okręgowy w Warszawie, a kolejnymi partnerami przystępującymi do realizacji projektu od roku 2008,
są Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota za zgodą Prokuratora Okręgowego w Warszawie oraz Komenda Stołeczna Policji.

 Więcej


 

W dniach 3-4 maja 2010r, w godzinach wieczornych podczas obfitych opadów i powodzi został zalany Ośrodek Markot w Grzędach koło Piaseczna. Mieszkańcy oraz kadra ośrodka pragną podziękować Straży Pożarnej w Tarczynie za szybko przeprowadzoną akcję ratunkową, dzięki czemu ponad trzydziestu mieszkańców (są to głównie osoby starsze, niepełnosprawne) uniknęło ewakuacji.

Pomocy ośrodkowi w Grzędach udzieliły również: Izba Chorych Stowarzyszenia MONAR z Warszawy oraz Ośrodek Markot w Oryszewie, za co serdecznie dziękujemy.


 

MIASTO MIŁOSIERDZIA

STOWARZYSZENIE MONAR wzięło udział w MIEŚCIE MIŁOSIERDZIA w Warszawie, w dniu 30 maja 2010 r., organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

 W miasteczku namiotowym wystawiło się ok. 80 organizacji pozarządowych z całej Polski. Nasze stoisko było jednym z najbardziej obleganych. Jedną z atrakcji był występ grupy gospel - AMAZING GROUP, której uczestnicy to podopieczni Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR MARKOT z siedzibą na Marywilskiej 44 w Warszawie. Grupa wystąpiła pod kierunkiem Anny Przybysz. Po występie grupa przeniosła się na stoisko MONARU, gdzie kontynuowała występy. Miasto Miłosierdzia to cyklicznie organizowana impreza, której celem jest promowanie idei dobroczynności, idei wolontariatu i pomagania bliźniemu.



 

NASZ GŁOS W ŚWIECIE


 

MONAR NA WOODSTOCKU


W tym roku po raz kolejny MONAR będzie aktywnie uczestniczyć w Festiwalu Przystanek Woodstock, który odbędzie się w dniach 30, 31.07. – 01.08.2010. w Kostrzynie n/Odrą. Jesteśmy ponad 20 osobową grupą pracowników i miłośników MONARU, z różnych stron Polski która zdecydowała się przy poparciu Zarządu Głównego MONAR przygotować projekt : MONAR na Przystanku Woodstock.

 Chcemy pokazać MONAR, przydać się tym, którzy znaleźli się w narkotykowych kłopotach, chcemy bawić się , ale także informować, przekonywać i namawiać. Oprócz Woodstockowego Punktu Konsultacyjnego MONAR w pasażu NGO i porad naszych specjalistów, główny akcent chcemy położyć na promowanie dobrej zabawy, dobrej muzyki, nieszablonowych zdarzeń, alternatywnych rozwiązań.

 Planujemy zorganizować różne spotkania i warsztaty podczas których Woodstockowicze będą mogli otwarcie rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach. Odbywać się będą także pokazy teatralne, pokaz tańca ulicznego, gry na bębnach, itp. Wierzymy, że wspólna zabawa oraz rozmowy skłonią niektórych do refleksji nad własnym życiem i wyborami.

Jesteśmy pewni, że Wioska MONAR stanie się miejscem, dzięki któremu uda nam się w sposób niezwykle efektowny dotrzeć do młodych ludzi. Tworząc bezpieczną dla młodzieży atmosferę będziemy mogli rozmawiać o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków, o mitach i faktach na temat środków psychoaktywnych, o różnych dylematach, które przeżywają młodzi ludzie.

W całe przedsięwzięcie zaangażuje się około 100 osób: terapeutów i wychowawców z Ośrodków MONAR, wolontariuszy, absolwentów programów terapeutycznych MONARU oraz podopiecznych będący w końcowym etapie leczenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Woodstokowiczów do odwiedzenia naszego namiotu oraz do aktywnego uczestnictwa we wszystkich organizowanych przez nas przedsięwzięciach i wspólnej zabawy!


 

Ruszyła strona reggaebezmarihuany.pl

13 maja 2010r. ruszyła strona internetowa nowej kampanii profilaktycznej szczecińskiej poradni Stowarzyszenia Monar, której celem jest koncentrowanie ludzi wokół idei muzyki i zabawy wolnej od narkotyków. Strona internetowa ma być głównym narzędziem kampanii. Zapraszamy do współpracy sympatyków, muzyków, dj-ów z kręgu muzyki reggae ale także innych stylów muzycznych, którzy popierają hasła: "reggae bez marihuany" oraz "zażywam tylko dźwięków".

 Więcej


 

Ośrodek Monar w Marianówku serdecznie zaprasza na III Maraton Świętojański. Impreza odbędzie się w dniach 22- 24.06.2010., bieg przewidziany jest na 23 czerwca, początek o godzinie 11.00.

Trasę maratonu stanowić będą drogi polne i asfaltowe, przewidziane są punkty żywieniowe i medyczne. Maraton Świętojański jest imprezą amatorską, organizatorzy zapewniają zakwaterowanie na terenie ośrodka. Opłatę startową w wysokości 50 zł. należy wpłacać na nr konta ośrodka 15124065081111000054156878 lub osobiście przed startem.

Rejestracja telefoniczna lub e-mailowa możliwa jest do 15 czerwca. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 516 930 283 lub 94 351 25 63 oraz za pomocą poczty elektronicznej: marianowek@o2.pl, wiwr9@o2.pl.


 

Piknik "Pokolenie 2010" w parku miejskim w Wyszkowie

 8 maja w wyszkowskim parku miejskim odbyło się wiele atrakcji w ramach pikniku "Pokolenie 2010".

Nauka gry na bębnach, przejażdżki konne, gry i zabawy sportowe, pokazy rycerskie, nauka pierwszej pomocy - to tylko niektóre atrakcje, jakie zorganizowano dla dzieci i młodzieży w parku miejskim w Wyszkowie. Wszystko to w ramach projektu "Pokolenie 2010" realizowanego wspólnie przez stowarzyszenie Ruch ADT Czwarty Świat i MONAR.

W Wyszkowie od 6 maja przebywała międzynarodowa grupa młodzieży z różnych środowisk, uczestnicząca w projekcie. "Pokolenie 2010" jest projektem zaangażowania obywatelskiego młodych Polaków w celu mobilizacji Europy do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ich działania wpisują się w obchodzony aktualnie Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. W trakcie całego roku odbędą się krajowe i międzynarodowe spotkania młodych doświadczających ubóstwa i tych, którym jest ono obce. Będą oni wymieniać doświadczenia oraz formułować swoje postulaty dla Europy. Zostaną one ogłoszone publicznie 17 października - w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

8 maja część młodzieży uczestnicząca w wyszkowskim spotkaniu pojechała również do Warszawy na Paradę Schumana.





 

Projekt systemowy 1.18 Wychodzenia z Bezdomności
„Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” , zadanie 4 – tworzenie standaryzacji pracy z bezdomnymi w tym: opracowanie modelu „Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności”.

Prace w ramach projektu trwają.

CENTRUM ROZWOJU ZASOBÓW LUDZKICH, które jest liderem projektu otrzymało pismo z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Departament Pomocy i Integracji Społecznej recenzujące roboczo przesłany do Ministerstwa 322; pozytywną ocenę Departamentu i wstępną aprobatę, jak również zostały naniesione „robocze komentarze” do tekstu.

Przyjęte założenie o prezentacji raportu jako zbioru raportów cząstkowych każdego z 6 zespołów eksperckich zostało uznane za „przemyślaną metodologię Fazy Diagnozy”.

Departament podkreślił wagę ujednolicenia cząstkowych raportów w zakresie redakcji jak i ujęcia tych samych obszarów merytorycznych. Zaproponowano, aby wszystkie grupy eksperckie ujęły w swoich raportach zbiór „Deficyty i zasoby”, a następnie „Rekomendacje”, a także, aby „Deficyty i zasoby” były ujęte w raportach w formie tabelarycznej (diagramy).

Zaproponowano również, aby „Rekomendacje” zawierały konkretne propozycje dla polskiego systemu pomocy społecznej.

Cieszymy się, że nasza praca została tak wysoko oceniona i że potwierdzono „siłę merytoryczną” wszystkich partnerów projektu.


 

Dzień Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia to dzień, który Marek Kotański ustanowił w MONARZE Dniem Ludzi Bezdomnych. Miał być okazją do chwili zadumy, zastanowienia się nad sensem pomagania, „połączenia się” z potrzebującymi – te wbrew pozorom błahe sprawy uznał za istotne w galopującym świecie, w którym los każdego z nas może się w każdej chwili diametralnie zmienić.


Tworzenie i rozwijanie standardów jakości usług pomocy i integracji społecznej

Pragniemy poinformować, że 9 marca 2010 roku Minister Sekretarz Stanu Jarosław Duda podpisał umowę o dofinansowanie projektu systemowego 1.18. „Tworzenie i rozwijanie standardów jakości usług pomocy i integracji społecznej”. Umowa została zawarta pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (lider projektu).

Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności wspólnie z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Sieć „BARKA”, Stowarzyszeniem MONAR, Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszeniem „OTWARTE DRZWI”, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta realizuje w projekcie 1.18, zadanie 4 w zakresie standaryzacji pracy z bezdomnymi w tym: opracowanie modelu „Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności”.

28 grudnia 2009 roku została podpisana umowa partnerska realizatorów czwartego zadania w projekcie systemowym 1.18 „Tworzenie i rozwijanie standardów jakości usług pomocy i integracji społecznej”.

Projekt realizowany jest formalnie od września 2009, działania partnerstwa w zadaniu 4 rozpoczęły się jednak w największym zakresie od stycznia 2010.

Więcej o projekcie




Art – terapia w Babigoszczy

Ośrodek Monar w Babigoszczy od początku istnienia, tzn. od 24 lat prowadzi bardzo rozbudowany program Art – terapii. Od kilku lat wszelkie dokonania są rejestrowane i prezentowane na stronie www.babigoszczmonar.org.

Obecnie młodzież z tegoż ośrodka zakończyła warsztaty z udziałem znanych artystów, których finałem było nakręcenie przez Krzysztofa Kiziewicza clipu zrealizowanego na Łasztowni w Szczecinie przy współudziale podopiecznych MONARU w Babigoszczy.

12 lutego 2010 roku w Teatrze Kana odbyła się jego premiera oraz spektakl teatralny.

Autorem programu Art – terapii, administratorem strony www.babigoszczmonar.org jest Piotr Pakuła, lider Ośrodka MONAR w Babigoszczy.

Aktualnie młodzież przygotowuje się do pokazu bboingu, potocznie zwanego break dancem. Szczegóły jak i relacje znajdziecie na www.babigoszczmonar.org.




Bezpieczny powrót do domu…

9 lutego w Holandii, na zaproszenie organizacji Tussenvoorziening grupa przedstawicieli z MONARU wzięła udział w spotkaniu, podczas którego omówiono możliwości pomocy bezdomnym i uzależnionym Polakom mieszkającym w rejonie holenderskich miast Utrecht i Eindhoven. W związku z tym, że przebywający tam bezdomni Polacy nie mogą korzystać z istniejącej w Holandii oferty pomocowej, MONAR wspólnie z organizacją Tussenvoorziening postanowił stworzyć projekt, dzięki któremu nasi rodacy znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji życiowej będą mogli bezpiecznie powrócić do Polski i tu uzyskać wsparcie i specjalistyczną pomoc naszego Stowarzyszenia.

W Eindhoven, dzięki współpracy Stowarzyszenia MONAR z holenderską organizacją GGzE, powstaje również program, w którym specjalistyczną pomocą zostaną objęci mieszkający w Holandii Polacy uzależnieni od substancji psychoaktywnych, jednocześnie cierpiący na zaburzenia psychiczne.




10 lutego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz organizacji działających na rzecz osób bezdomnych. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia MONAR: Robert Starzyński, Piotr Radziwon oraz Władysław Borucki. Celem spotkania było omówienie działań pomocowych dla osób bezdomnych – Zima 2009/2010 oraz kierunki i zakres działań Ministra Pracy i Polityki Społecznej w obszarze przeciwdziałania bezdomności w okresie 2009-2010.

Podsekretarz stanu w MPiPS - Radosław Mleczko oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – Sławomir Piechota złożyli oficjalne podziękowania Stowarzyszeniu MONAR za dotychczasową pracę na rzecz osób bezdomnych oraz cyklicznie organizowaną Akcję ZIMA.



INEGRACYJNE WARSZTATY WOKALNE


Więcej informacji...



OD LAT W MONARZE…

Ryszard Częstochowski obchodzi w 2010r. 25-lecie pracy w MONARZE.

Urodzony 12 września 1957 w Bydgoszczy, certyfikowany terapeuta uzależnień, w 1985r. założył Poradnię MONAR w Bydgoszczy, w której pracuje do dzisiaj. Laureat nagrody CREDO przyznawanej przez Polską Federację Społeczności Terapeutycznych dla wybitnych polskich terapeutów. W roku 2006 i 2009 Prezydent Bydgoszczy przyznał mu tytuł Profilaktyka Roku. Od 1994r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1998r. był stypendystą Ministra Kultury. W latach 80. działał w Solidarności.

Autor 10 książek i 8 sztuk teatralnych. Wydał m.in Wybrane Fragmenty Świata, mnie już nie ma, Do początku, Liryki mordercze, Z sufitu nocy, Wszystko już będzie i Kto nie upada... W latach 1993-96 twórca i redaktor Kwartalnika Artystycznego. W 1993r. zredagował pierwsze wydanie książki Marka Kotańskiego Sprzedałem się ludziom. Przez blisko 20 lat przyjaźnił się z Kotanem, będąc jednocześnie jego uczniem.


 



 

ZIMOWE POGOTOWIE MONAR 2009/2010

Stowarzyszenie MONAR rozpoczęło akcję Zimowe Pogotowie MONAR. Akcja rozpoczyna się, gdy temperatura powietrza spadnie do (-) 5 stopni C a zakończy się 14 kwietnia 2010 roku w Dniu Ludzi Bezdomnych.

Celem akcji jest pomoc w przetrwaniu zimy osobom bezdomnym poprzez: dostarczanie gorącej herbaty, gorącej zupy, ciepłej odzieży, koców, obuwia, materiałów opatrunkowych.

Samochód oznakowany logo Stowarzyszenia MONAR, w godzinach nocnych od 21.00 do 4.00 rano, będzie docierał do wszystkich miejsc wskazanych nam przez osoby fizyczne, patrole Straży Miejskiej lub Policję.

Wzorem lat ubiegłych, na wniosek Rady ds. Bezdomności Stowarzyszenia MONAR powołany został Sztab Kryzysowy, zwiększona została liczba miejsc w placówkach stacjonarnych o 188 w woj. mazowieckim, natomiast w Warszawie uruchomiono pomoc mobilną.

Siedzibą Sztabu Kryzysowego oraz stacjonowania samochodu i ekip pomocowych jest Noclegownia dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR-MARKOT w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej 19.

Pod numerami telefonu 0-22/ 621 28 71; 0-22/628 41 46 (od godz. 9.00 do 16.00) oraz 0-22/ 499 80 29 (od godz. 16.00 do 9.00) - przyjmowane są zgłoszenia o osobach bezdomnych, które:

1. chcą skorzystać z pomocy stacjonarnej świadczonej przez Stowarzyszenie MONAR,

2. nie wyrażają zgody na oferowaną przez nas pomoc stacjonarną i chcą pozostać w miejscach nie przystosowanych do zamieszkiwania: w kanałach, pod mostami, na działkach, na śmietnikach, w pustostanach, ciągach komunikacyjnych itp.

W okresie zimowym przyjmowane są także osoby bezdomne znajdujące się pod wpływem alkoholu do 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Nie dotyczy to placówek prowadzących programy detoksykacyjne (Centrum Pomocy Bliźniemu przy ul. Marywilskiej 44) oraz Centrum Samotnych Matek z Dziećmi przy ul. Skierdowskiej 2.

Wszystkich Warszawiaków zachęcamy do współpracy ze Stowarzyszeniem MONAR w celu ochrony osób bezdomnych w okresie zimowym.

Akcja jest prowadzona we współpracy ze Strażą Miejską oraz Policją.


 

Koncert „Reggae bez marihuany”

12.11.2010r. – piątek – godz. 18.00, wstęp 1zł
Szczecin, ul. Korzeniowskiego 2, Słowianin

Wystąpią: Luxtorpedos, Djembefola, Skambomambo, CarPets, 2Tm,23

Koncert pod hasłem „Reggae bez marihuany” jest jednym z działań w ramach kampanii profilaktycznej prowadzonej przez partyworkerów ze szczecińskiej poradni Stowarzyszenia MONAR. Kampania jest kontynuacją idei zabawy wolnej od narkotyków, którą zapoczątkowaliśmy hasłem „Zażywam tylko dźwięków” w 2006r.

REGGAE BEZ MARIHUANY. Jak to możliwe? Być może wielu z was zadaje sobie to pytanie słysząc nasze nowe hasło. Ruch Rastafari, reggae i ganja to rzeczywiście nieodłączne elementy.

Jednakże muzyka reggae chociaż mocno osadzona kulturowo, dzisiaj nabrała wymiaru bardzo uniwersalnego. Reggae to pozytywny przekaz odwołujący się do ponadczasowych treści i wartości takich jak np. wolność, równość, miłość, walka dobra ze złem. Polskie reggae w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku było nośnikiem idei walki z komunizmem. Muzyka reggae to charakterystyczne brzmienie, które wyszło poza Jamajkę. Wiele zespołów punkowych używa stylistyki reggae. W reggae swoje źródła mają różne gatunki muzyczne jak choćby hip-hop. Już tych kilka przykładów obrazuje pojemność i powszechność muzyki reggae.

Wierzymy, że i nasza idea znajdzie tu swoje miejsce. Chcemy skupić wokół tej idei sympatyków, muzyków, twórców muzyki reggae i gatunków pokrewnych, którzy nie sięgają po THC i inne narkotyki, aby tworzyć reggae i przy tej muzyce dobrze się bawić. Wypowiedzi muzyków można znaleźć na stronie www.reggaebezmarihuany.pl

Dlatego też zaprosiliśmy muzyków różnych gatunków muzycznych, grających reggae lub inspirujących się tą muzyką do wspierania idei muzyki wolnej od narkotyków.


 

MONAR w Mieście Miłosierdzia


W  niedzielę, 30 maja 2010 r. godzinach 10:00–20:00 wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia stanie wyjątkowe miasteczko namiotowe. W jednym miejscu zgromadzi się wiele organizacji z całej Polski (w tym Stowarzyszenie MONAR), które będą prezentować swój dorobek. Ci, którzy odwiedzą Miasto Miłosierdzia, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, hepeningach, akcjach animacyjnych i fleshmobowych, przygotowanych we współpracy ze stypendystami m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, a także obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę „Bohaterowie codzienności”. Ponadto w Mieście działać będą kino, cukiernia i biblioteka. Na scenie swoje umiejętności zaprezentują podopieczni organizacji pozarządowych. Tutaj też zakończy się Marsz dla Życia i Rodziny oraz zaprezentują się laureaci Festiwalu Family Art. Całość poprowadzi Przemysław Babiarz.

Z ramienia MONARU wystąpią: chór BEE FREE Gospel Family z warszawskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT oraz rapująca grupa Element Społecznego Marginesu (ESM Perspektywa) z Łodzi.

szczegółowe informacje

mapa


 

Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk tak gęsty stoi las.
Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk - tak długi słupów sznur.
Nad tą drogą na Smoleńsk dwóch gwiazd się sączy blask,
Jak twe oczy dalekich, wieczornych gwiazd zza chmur.
Na tej drodze na Smoleńsk zacina wicher w twarz.
Czemu ciepły rzuciłem swój kąt? Ach, któż to wie?
Może nigdy daleki nie skusiłby mnie marsz,
Gdyby szyję oplotły choć raz mi ręce dwie...
Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk - milczący pusty las.
Wzdłuż tej drogi na Smoleńsk - samotnych słupów sznur.
Nad tą drogą na Smoleńsk dwóch gwiazd się sączy blask,
Jak twe oczy dalekich i zimnych gwiazd zza chmur.

/Bułat Okudżawa, tłum. Ziemowit Fedecki/


 

Stowarzyszenie MONAR życzy
zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych, pełnych
wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”