headerphoto

Archiwum aktualności
kwiecień 2007 - grudzień 2007

Projekt "Dajmy sobie pracę - Ekoszansa" szansą na dobre życie

    Ekologia łączy wszystkich. Jest także szansą na nową pracę i do-bre życie. Projekt "Dajmy sobie pracę - Ekoszansa" jest niestan-dardową odpowiedzią na problem marginalizacji społecznej i zwiększania potencjału osób dyskryminowanych lub wykluczonych z rynku pracy. Dzięki projektowi powstaną alternatywne formy zatrudnienia w ośrodkach rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków i zielone miejsca pracy dla społeczności lokalnych. Osoby wychodzące z uzależnień i lokalni bezrobotni zdobędą nowe kwalifikacje zawodowe. W ramach projektu rozwijane są podprojekty ekologiczne w ośrodkach leczenia i rehabilitacji, znajdujących się na terenach wiejskich. Tworzony jest system szkoleń zawodowych oraz baza praktyki zawodowej. Ośrodki leczenia i rehabilitacji służą jednocześnie społeczności lokalnej jako źródło informacji na temat działalności ekologicznej oraz mogą udzielić wsparcia przy jej rozpoczęciu. Słowem ekologia obejmuje się w projekcie zarówno hodowlę tradycyjnych polskich odmian zwierząt hodowlanych, ekologiczną uprawę warzyw, sadownictwo, odnawialne źródła energii (pozyskiwanie biomasy, energooszczędne ogrzewanie), jak i kilka dodatkowych dziedzin, w tym pszczelarstwo, szkutnictwo i hipoterapię.
    Ośrodki Stowarzyszenia MONAR biorące udział w projekcie to ośrodki w: Wyszkowie, Gaudynkach, Krakowie, Rożnowicach, Lipiance i Marianówku.
    Projekt potrwa do końca grudnia 2007 r.

Bezpłatne porady prawne

    Warszawska Świetlica Socjoterapeutyczna „U Kota” (ul. Nowakow-skiego 10 domofon 66 - trzecia brama w głębi podwórka) urucho-miła punkt darmowych porad prawnych w zakresie:

- prawa pracy (odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, urlopy macierzyński lub wychowawczy),
- prawa rodzinnego (sprawy alimentacyjne i rozwodowe, podział majątku),
- prawa spadkowego (stwierdzenie nabycia spadku, podział, pisa-nie testamentu),
- prawa mieszkaniowego (ochrona praw lokatorów, dodatki mie-szkaniowe, eksmisje).

Prawnik przyjmuje w poniedziałki i środy w godz. 17.30 - 19.00.

Statuetki "Serce za Serce" rozdane w Dzień Ludzi Bezdomnych

Darczyńcy uhonorowani w Dzień Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia to dzień, który Marek Kotański ustanowił w MONARZE Dniem Ludzi Bezdomnych. Miał być okazją do chwili zadumy, zastanowienia się nad sensem pomagania, „połączenia się” z potrzebującymi – te wbrew pozorom błahe sprawy uznał za istotne w galopującym świecie, w którym los każdego z nas może się w każdej chwili diametralnie zmienić.
W tym roku z okazji Dnia Ludzi bezdomnych, w Centrum Pomocy Bliźniemu MONA – MARKOT w warszawie przy ul. Marywilskiej 44 odbyła się uroczystość wręczenia statuetek ”Serce za Serce”. "Serce za Serce" to nagroda przyznawana przyjaciołom, darczyńcom i sponsorom MONAR-u, dzięki pomocy których mógł pełnić swoją misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

W tegorocznej edycji, kapituła w następującym składzie: Sylwia Janiszewska, Robert Zieliński, Andrzej Milasz, Scholastyka Śniegowska, Wojciech Fijałkowski z nadesłanych nominacji wybrała 12, które zostały uhonorowane. Należą do nich następujące osoby
i podmioty:

1. Maciej i Jerzy Woźny - za wieloletnią pomoc w zaopatrywaniu ośrodka
w materiały budowlane, pozwalające utrzymywać obiekty w należytym stanie
i rozbudowywać je.
Nominowany przez Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR - MARKOT
w Rożnowicach.

2. Pani Joanna Kulczycka-Kurek, Świętokrzyski Urząd wojewódzki
w Kielcach, Wydział Polityki Społecznej
– za pomoc w pozyskiwaniu funduszy na adaptację i remont budynków placówek w Lutej (NZOZ MONAR Ośrodek Rehabilitacyjno – Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży) i Stąporkowie (Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR – MARKOT).
Nominowana przez Świętokrzyski Oddział Regionalny.

3. Pan Marek Słowik – Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchowie - za życzliwość i aktywną pomoc w rozwiązywaniu problemów Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi MONAR - MARKOT w Tuchowie oraz za bezpłatne wykonywanie badań w laboratorium ośrodka zdrowia.
Nominowany przez dom Samotnych Matek z Dziećmi w Tuchowie.

4. Pan Jarosław Murawski – Usługi Reklamowe – sponsor bilbordów antynarkotykowych w Płocku w czasie trwania akcji profilaktycznej „Wakacje bez ćpania”.
Nominowany przez Punkt Konsultacyjny MONAR w Płocku.

5. Vattenfall Heat Poland – za ogrzewanie placówek w woj. mazowieckim
i konserwację urządzeń grzewczych.
Nominowany przez Biuro Stowarzyszenia MONAR.

6. Pani Dorota Szpetkowska – za organizacje koncertów Kotana od 2002 roku. Nominowana przez Przewodnicząca Stowarzyszenia MONAR.

7. Redaktor Naczelny pan Jarosław Kopeć, Tygodnik Pułtuski – za wieloletnie wsparcie osób bezdomnych i placówek Stowarzyszenia.
Nominowany przez Pułtuskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR - MARKOT
w Pułtusku.

8. Państwo Renata i Bartosz Kubik – AVES – za wieloletnia pomoc żywnościową wielu placówkom MONARU.
Nominowani przez Poddębickie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR - MARKOT
w Feliksowie, Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR - MARKOT w Klizinie, Ośrodek Pomocy „Wzajemnie Potrzebni” MONAR - MARKOT w Ozorkowie.

9. Pan Jan Włodarczyk i Andrzej Bochiński – UNIPHAR Sp. zoo - za długoletnie zaopatrywanie pacjentów w witaminy i leki przeciw przeziębieniowe.
Nominowany przez Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR - MARKOT Warszawa,
ul. Marywilska 44.

10. Pan Georg Schneider – GMS CNC – Technik – za ufundowanie sprzętu turystyczno-rekreacyjnego niezbędnego w wyprawach i zajęciach readaptacyjnych w terenie.
Nominowany przez Ośrodek Resocjalizacyjno-Readaptacyjny MONAR w Zbicku, filia w Graczach.

11. Pan Bolesław Ciąglewicz – za przygotowanie lokalu i sfinansowanie go na potrzeby Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii MONAR w Gorzowie Wielkopolskim.
Nominowany przez Przewodniczącą Stowarzyszenia MONAR.

12. Pan Aleksander Marek Skorupa – za pomoc finansową i wielkie serce.
Nominowany przez Poradnię Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Brzegu Dolnym.

Statuetki przygotowywane zostały przez dzieci i młodzież leczącą się w Ośrodku MONAR w Gdańsku.


Wizyta pracowników socjalnych Obwodu Moskiewskiego

firefoxW dniach 18-21 marca br., na zapro-szenie Mazowieckiego Urzędu Wojewódz-kiego, przyjechała do Warszawy kilkuna-stoosobowa delegacja pracowników soc-jalnych Obwodu Moskiewskiego. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w za-kresie pomocy społecznej i odwiedzenie dwóch wybranych ośrodków pomocowych. Jednym z nich było warszawskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot przy ul. Marywilskiej 44.

Klub Piłkarski KOTAN Ozorków

Klub Piłkarski „KOTAN” Ozorków został założony 1 czerwca 2006 roku przez gru-pę osób związanych z Ośrodkiem Rehabi-litacyjno-Readaptacyjnym MONAR dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi. Tego samego dnia zawarto porozumienie, na mocy któ-rego Klub dostał miejsce na siedzibę w jednym z pomieszczeń Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży MONAR w Łodzi, Filia Ozorków, ul. Żwirki 1A. 2 czerwca 2006 r. Klub został wpisany do Ewidencji Stowarzy-szeń Kultury Fizycznej Starosty Powiatowego w Zgierzu pod nr 61.

Pierwszy okres działalności Klubu dotyczył:
- złożenia deklaracji członkowskiej w Łódzkim Związku Piłki Nożnej oraz Polskim Związku Piłki Nożnej, co po uiszczeniu regulaminowej składki członkowskiej umożliwiło zgłoszenie zespołu seniorów do rozgrywek ligowych na szczeblu okręgowym w klasie „B” oraz Pucharze Polski na terenie okręgu PZPN;
- zawarcia z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ozorkowie Umowy Użyczenia, na mocy której Klub może korzystać z boiska piłkarskiego przy ul. Leśnej w Ozorkowie;
- pozyskanie od sponsorów znacznej części sprzętu sportowego i przedmiotów niezbędnych do wyposażenia boiska i trybuny

1 lipca 2006 Klub rozpoczął organizowanie zajęć sportowych, służących przygotowaniom fizycznym i taktycznym drużyny.
2 sierpnia 2006 r. pod adresem www.kotan.pl zaczęła funkcjonować oficjalna strona internetowa klubu, na której umieszczane są aktualne informacje dotyczące funkcjonowania i osiągnięć Klubu, wyniki, galeria zdjęć, loga sponsorów oraz partnerów.
15 sierpnia 2006 r. Klub Piłkarski „KOTAN” Ozorków był gospodarzem pierwszego w historii miasta piłkarskiego Derby. Mecz odbył się w ramach 1 rundy Okręgowego Pucharu Polski ŁZPN.
Od 3 września 2006 r. Klub uczestniczy w rozgrywkach ligowych klasy B gr. III
Przedsięwzięcie założenia klubu piłkarskiego zostało dostrzeżone przez Urząd Marszałkowski w Łodzi – prezes klubu otrzymał list gratulacyjny z podziękowaniami za podjęcie oryginalnej oraz wartościowej inicjatywy na rzecz młodzieży, a drużyna dostała nowe stroje.

WIGILIA W OŚRODKU REHABILITACYJNO-READAPTACYJNYM MONAR GRACZE

Dla społeczności terapeutycznej ośrodka rehabilitacyjno-readaptacyjnego Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Zacieśniają się więzi. Mijają stare urazy. Rośnie poczucie wspólnoty. Zwyczajny dzień wypełniony jest przeważnie pracą: fizyczną i pracą nad sobą. Ta druga jest cięższa, musi taka być, aby człowiek mógł pokonać swoje słabości i znów zacząć żyć prawdziwie - bez nałogów. Dlatego tak zbliżają Święta, gdy znad opłatka patrzysz w oczy osoby, która walczy o to samo, co ty - o swoją wolność...
Na zdjęciu społeczność domu w Graczach przy wigilijnym stole, w tle szopka noworoczna.


WIGILIA W DOMU SAMOTNEJ MATKI W TUROWIE

W Domu Samotnej Matki w Turowie wszyscy dorośli czuwali, aby mali podopieczni czuli się dobrze w ten wyjątkowy wieczór... Maluchy wypatrywały jak zwykle Mikołaja… W tym roku jego współpracownikami okazali się być przedstawiciele władz Miasta i Gminy Wieluń. Pan Burmistrz Mieczysław Majcher w towarzystwie dwóch Radnych wręczył naszym milusińskim paczki z upominkami. Radość z prezentów była wielka, chociaż niektóre buzie są trochę stremowane.


WIGILIA W OŚRODKACH RUCHU WYCHODZENIA Z BEZDOMNOŚCI MARKOT


Przygotowana do wigilijnej kolacji stołówka domu
dla osób bezdomnych w Oryszewie

24 grudnia 2007 r. - w tę cichą, świętą noc, w ośrodkach MONAR-MARKOT dzielą się opłatkiem osoby bezdomne. Co roku są to wzruszające chwile. Chociaż można pomyśleć, że smutno jest spędzać te rodzinne święta w "zastępczym domu" - to jednak właśnie ludzie, z którymi los obszedł się tak mało łaskawie, potrafią okazać sobie wiele ciepła i cieszyć się z małych rzeczy...


Wspólne kolędowanie przy choince w ośrodku w Grzędach


  SPROSTOWANIE


     Na naszej stronie internetowej została omyłkowo  umieszczona informacja dot. ogłoszenia wyników zbiórki publicznej z okazji "Dnia Kotana" w dniu 15 września 2007 r.
     Ostateczna kwota, zebrana przez operatorów, wyniosła 173 945,16 zł (sto siedemdziesiąt trzy tysiące dziewięćset czterdzieści pięć złotych 16/100), a nie jak podaliśmy pierwotnie 174 265,16 zł.


SPOTKANIA WIGILIJNE W BIURZE STOWARZYSZENIA MONAR

17 i 19 grudnia 2007 r. w biurze przy ul. Nowolipki 9b w Warszawie odbyły się zebrania kierowników placówek Stowarzyszenia MONAR. Podsumowywano działalność placówek w roku 2007 i omawiano przygotowania do XXX-lecia MONARu, które przypada na rok 2008.
W ciepłej, rodzinnej atmosferze składano sobie Bożonarodzeniowe życzenia, dzieląc się białym opłatkiem...


JASEŁKA W OSJAKOWIE

W dniu 19 grudnia 2007 r., na zaproszenie uczniów i grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Osjakowie, dzieci z naszej placówki, Domu Samotnej Matki w Turowie, wzięły udział w bożonarodzeniowych jasełkach. Nasi podopieczni dostali swoje role w przedstawieniu, co umożliwiło im postawienie pierwszych kroków aktorskich...
Na zdjęciach można zobaczyć z jak wielkim zaangażowaniem mali aktorzy odtwarzają powierzone im role i ich przejęte buzie, gdy otrzymują zasłużone oklaski i gratulacje za udany występ.


AKTYWNE OSTATNIE TYGODNIE 2007 R.
W OŚRODKU MONAR GRACZE


Bieg Skalnika w Graczach

Pacjenci Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego MONAR Gracze nie czekają z założonymi rękami na koniec roku... 24 listopada wzięli udział w kolejnej imprezie sportowej - tym razem był to Bieg Skalnika (na dystansie 14,5 km). 30 listopada pojechali do zaprzyjaźnionego Ośrodka w Zbicku na wspólną imprezę z okazji Andrzejek. Natomiast 1 grudnia, również we współpracy ze Zbickiem, zorganizowali happening na rynku w Opolu: zapalili kolorowe świeczki na znak solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV, włączając się w ten sposób w międzynarodowe obchody Dnia Solidarności z Ludźmi zakażonymi HIV i chorymi na AIDS.


Andrzejki w Zbicku


Happening na rynku w Opolu


REMONT PLACÓWKI W TUROWIE

W Domu Samotnych Matek z Dziećmi w Turowie trwają prace remontowe. Z powodu braku mężczyzn w placówce, zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do firmy budowlanej FHU Państwa Stępień z Dąbrowy koła Wielunia. Ku naszej wielkiej radości udało się otrzymać nieodpłatnie pomoc. Dwóch robotników budowlanych z firmy FHU przeprowadzi w naszym domu prace remontowe, przede wszystkim: skończenie ścian działowych i malowanie. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.

Pensjonariuszki i Kadra DSM w Turowie


SZKOLENIE LIDERÓW MŁODZIEŻOWYCH RUCHU CZYSTYCH SERC
STOWARZYSZENIA MONAR

W dniach 7 - 9 grudnia 2007 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku Matarni odbyło się Szkolenie Liderów Młodzieżowych RCS Stowarzyszenia MONAR. Wzięło w nim udział 44 przedstawicieli Klubów RCS z całej Polski, m.in. z Pleszewa, Torunia, Gdańska, Gdyni, Płocka, Łodzi i innych miejscowości.
Zajęcia zgrupowane były w trzy bloki tematyczne:
1. "Profilaktyka: dlaczego, dla kogo, kiedy i jak" - prowadzenie Zygmunt Medowski
2. "Jak pomagać" - prowadzenie Aleksandra Mróz
3. "Jak napisać dobry program" - prowadzenie Grzegorz Kędzioł
Młodzież pracowała chętnie i bardzo intensywnie, a podopieczni gdańskiego MONARU włączyli się w szkolenie nie tylko od strony organizacyjnej (dzielnie sprzątali, gotowali i dbali o gości), lecz także znaleźli czas na poważne, merytoryczne dyskusje dotyczące problematyki uzależnień.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


WYRÓŻNIENIE DLA PLACÓWKI STOWARZYSZENIA MONAR W POLICACH

6 grudnia 2007 r. Dyrektor Domu Samotnych Matek z Dziećmi w Policach, Jacek Szczepkowski, otrzymał od Starosty Polickiego wyróżnienie za swoją pracę na polu społecznym. Wyróżnienie przyznane zostało w ramach konkursu organizowanego przez Policką Inicjatywę Społeczną "Impuls". Na zdjęciach: dyplom i... najmniejszy podopieczny placówki prowadzonej przez Jacka Szczepkowskiego. Serdecznie gratulujemy!


ZJAZD PARLAMENTU PACJENTÓW W ZBICKU

W dniach 12-14 grudnia 2007 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym MONAR Zbicko Parlament Pacjentów będzie obradował po raz ostatni w tym roku. Będzie to spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania, mające na celu włączenie się w obchody XXX-lecia MONARu, które przypada na rok 2008. Serdecznie zapraszamy do Zbicka delegacje z ośrodków, które jeszcze nie mają swojej reprezentacji w Parlamencie, a chcą dołączyć do projektu i dodać do niego swoje pomysły na uświetnienie naszego wspólnego święta.

Kontakt (w sprawie przyjazdu do Zbicka):
Przewodnicząca Parlamentu - Patrycja (MONAR Nowolipsk)
tel. (0 62) 741 53 02
Przewodniczący Komisji Informacji - Grzegorz (MONAR Gracze)
tel. (0 77) 460 98 19


  SPROSTOWANIE


Na naszej stronie internetowej została omyłkowo  umieszczona informacja, iż zbiórka publiczna z okazji "Dnia Kotana" w dniu 15 września 2007 roku będzie prowadzona w formie sprzedaży okolicznościowych monet. Zbiórka natomiast odbyła się wyłącznie poprzez wysyłanie SMS-ów i połączenia audiotele, zgodnie z udzielonym nam pozwoleniem. Uzyskane środki zostaną przekazane na wsparcie i poprawę warunków materialnych i wychowawczych naszych małych podopiecznych z Centrum Samotnych Matek z Dziećmi MONAR-MARKOT "Bajka" w Warszawie.


DELEGACJA Z BIAŁORUSI

W dniach 19-22 listopada 2007 r. Stowarzyszenie MONAR gości w swoich placówkach delegację złożoną z obywateli Białorusi, reprezentujących instytucje rządowe i publiczne, a także organizacje pozarządowe. Celem delegacji jest zapoznanie się z polskim systemem walki z narkomanią i związanymi z nią zagrożeniami społecznymi.
Plan tej wizyty przedstawia się następująco:

19 listopada, poniedziałek:
- spotkanie w Biurze Stowarzyszenia MONAR przy ul. Nowolipki 9b
- wizyta w poradni Stowarzyszenia MONAR przy ul. Powstańców Wielkopolskich 27

20 listopada, wtorek:
- spotkanie w Biurze Polityki Społecznej Urzędu m. st. Warszawy
- wizyta w świetlicy Stowarzyszenia MONAR przy ul. Chrzanowskiego 13
- wizyta w Centrum Pomocy Bliźniemu przy ul. Marywilskiej 44

21 listopada, środa
- spotkanie w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii
- wizytacja programu "Mały Rycerz" przy ul. Brzeskiej 13

22 listopada, czwartek
- wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym w Głoskowie


NOWINKI Z CENTRUM POMOCY BLIŹNIEMU
W KLIZINIE

12 listopada 2007 r. w siedzibie Urzędu Gminy Kodrąb odbyła się uroczystość, podczas której Przewodniczący Związku Gmin Powiatu Radomszczańskiego, mgr Bogdan Witaszczyk, wręczył panu Tomaszowi Balińskiemu, Dyrektorowi Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Klizinie, podziękowanie za pomoc i współpracę z gminami powiatu. Współpraca ta układa się bardzo pomyślnie już trzeci rok, a jej wynikiem są liczne wspólnie organizowane przedsięwzięcia, imprezy okolicznościowe oraz codzienna pomoc sąsiedzka w Klizinie i okolicach.


STOWARZYSZENIE MONAR: AKCJA ZIMA 2007/2008

W środę 31 października 2007 r. w Biurze Stowarzyszenia MONAR przy ul. Nowolipki 9B w Warszawie odbyło się zebranie osób odpowiedzialnych za organizację tegorocznej edycji Akcji "Zima". Szczegółowe ustalenia zamieszczamy w Ogłoszeniach oraz na WSI.

Zima jest najtrudniejszym okresem dla osób bezdomnych. Niskie temperatury zagrażają życiu ludzi zamieszkujących kanały, altanki na działkach, ciągi komunikacyjne oraz śmietniki. Każdego roku media informują o wielu przypadkach śmierci osób bezdomnych z powodu wyziębienia oraz o okaleczeniach ciała z powodu odmrożeń... Bez szybkiej, zorganizowanej pomocy, wiele osób ucierpi także tej zimy!!!
Każdego roku, w okresie zimowym, Stowarzyszenie MONAR zwiększa liczbę miejsc noclegowych w Placówkach stacjonarnych.

Nocleg znajdzie się dla każdego !!!


NOWINKI Z OŚRODKA REHABILITACYJNO-READAPTACYJNEGO MONAR GRACZE

Pacjenci ORR MONAR Gracze przesyłają nam informacje dotyczące ważnych wydarzeń w ich domu:
Narodziny prosiaczków
"W dniu 10 października 2007 r. w Zwierzątkowni nasza wielka, a jednak urocza świnka Lusia, została szczęśliwą mamą rodząc siedem uroczych prosiaczków. W trakcie porodu w ośrodku trwała nerwowa bieganina i wszyscy byli podekscytowani, gdyż większość z nas po raz pierwszy uczestniczyła w takim wydarzeniu."
Na zdjęciu piątka maluchów, które zdążyły już się najeść, przygotowuje się do drzemki pod dającą ciepło lampą.
Maraton
"Trójka dzielnych chłopaków z naszego ośrodka w Graczach wzięła udział 14-go października 2007r. w Maratonie Poznańskim. Wszystkim udało się zaliczyć dystans. Nasi maratończycy to:
ŁUKASZ (czas: 4: 08: 51)
DAMIAN (czas: 4: 32: 29)
GRZESIEK (czas: 5: 13: ??)
Gratulacje Chłopaki, trzymaliśmy za Was kciuki i wierzyliśmy, że Wam się uda!"

Na zdjęciu zmęczeni, ale zadowoleni z siebie zawodnicy.


REMONT OŚRODKA W GAŁĘZINOWIE

    Z radością informujemy, że udało się przeprowadzić remont i udoskonalić kolejny ośrodek Stowarzyszenia MONAR: Ośrodek Terapii i Rekreacji dla Dzieci i Młodzieży PCPB MONAR - MARKOT w Gałęzinowie k/Słupska.


OBCHODY XX MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z UBÓSTWEM CZ. III: SPOTKANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŚCINAWIE

    17 października 2007 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Ścinawie odbyły się spotkania dzieci (z klas 1-3) z mieszkańcami Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych, w trakcie których zapoznano uczniów tych klas z problemem ubóstwa. Dzieci otrzymały znaczki "Pomagam innym", dyplomy za udział w spotkaniu oraz słodkie upominki.

Popołudniu w placówce MONAR-MARKOT Grzędy wydano paczki żywnościowe dla osób najbardziej potrzebujących z terenu gminy. Lista tych osób została utworzona przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Paczki otrzymało 156 osób.


Stowarzyszenie MONAR składa serdeczne podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w inicjatywy prowadzone z okazji obchodów XX Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Pamiętajmy, że osoby dotknięte problemem ubóstwa i bezdomności liczą na naszą pomoc i serce nie tylko 17 października, lecz także we wszystkie inne dni.

Materiały z konferencji o tematyce ubóstwa, bezdomności i wykluczenia społecznego są dostępne
na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


OBCHODY XX MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z UBÓSTWEM CZ. II: SPOTKANIE W SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 26 W WARSZAWIE

    19 października 2007 r. dzięki otwartości i życzliwości dyrekcji Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 26 w Warszawie, doszło do spotkania uczniów SP Nr 26, dzieci mieszkających w Centrum Samotnych Matek "Bajka" i dzieci uchodźców z Czeczenii.
Maluchy wspólnie obejrzały teatrzyk przygotowany dla nich przez osoby bezdomne i ubogie. Następnie wykonały piękne ilustracje do historii, która została im opowiedziana. Podsumowaniem spotkania był wspólnie przygotowany posiłek. Ideą przedsięwzięcia było uczenie dzieci tolerancji, otwartości i szacunku dla osób żyjących w ubóstwie.


OBCHODY XX MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z UBÓSTWEM CZ. I:
ŻUCZEK ADAŚ ODWIEDZA WARSZAWSKIE PRZEDSZKOLA

    W związku z planowanymi obchodami XX Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem (17 października 2007 r.) w Stowarzyszeniu MONAR powstał projekt mający na celu kształtowanie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym społecznej wrażliwości i postaw tolerancji w stosunku do osób dotkniętych problemem ubóstwa i bezdomności. Opiekunowie i pensjonariusze Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych przy ul. Rudnickiego w Warszawie przybliżali najmłodszym członkom społeczeństwa problematykę ubóstwa, czytając im bajkę o ubogim Żuczku Adasiu. Akcja została przeprowadzona w czterech przedszkolach na terenie warszawskich Bielan. Już ponad setka maluchów zna przygody Żuczka Adasia. Do udziału w projekcie zgłaszają się kolejne przedszkola.


WYBORY W TUROWIE

    Nasz nowy ośrodek: Dom Samotnej Matki w Turowie (przeniesiony niedawno z Niżankowic) stał się 21 października lokalem wyborczym, w którym społeczność Turowa i okolic wzięła udział w wyborach do Sejmu i Senatu RP. Głosowały naturalnie również mamy z DSM, a czasem nawet ich małe pociechy. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zapoczątkuje cały szereg wspólnych przedsięwzięć, podczas których zacieśniać się będą przyjacielskie więzi między kadrą i pensjonariuszami DSM a lokalną społecznością.


XX MIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ WALKI Z UBÓSTWEM

    17 października br. obchodzimy XX Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Informacje szczegółowe oraz harmonogram obchodów dostępny jest na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


OGŁOSZENIE WYNIKÓW ZBIÓRKI PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONEJ W DNIACH
15-22 WRZEŚNIA 2007 R.
W ZWIĄZKU Z DNIEM KOTANA

     Stowarzyszenie MONAR z siedzibą w Warszawie (00 – 681 Warszawa, ul. Hoża 57) oświadcza, że na mocy pozwolenia wydanego przez MSWiA (Decyzja nr 107/2007 z 13 września 2007 r.) przeprowadzona została zbiórka publiczna na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w następujących formach:

     • W terminie od dnia 15 września 2007 r. od godz. 00.00 do dnia 16 września 2007 r. do godziny 00.00 zbiórki dokonywana była poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych typu SMS o treści „KOTAN” na numer 72800 za pośrednictwem operatorów telefonii komórkowej, przy czym przesłanie jednej wiadomości kosztowało 2zł plus VAT, z tym, że organizator zbiórki otrzymał kwotę 2zł na cele zbiórki;
     • W terminie od dnia 15 września 2007 r. od godz. 00.00 do dnia 22 września 2007 r. do godziny 00.00 zbiórka dokonywana była poprzez połączenia z numerem 0-400-107-400, przy czym jedno połączenie kosztowało 1,16zł plus VAT, z tym, że organizator zbiórki otrzymał 1,16 zł na cele zbiórki;

     Zebrana kwota 174265,16 zł (sto siedemdziesiąt cztery tysiące dwieście sześdziesiąt pięć złotych 16/100) przeznaczona jest na wsparcie i poprawę warunków materialnych i wychowawczych dzieci zamieszkujących w placówce Stowarzyszenia MONAR Centrum Samotnych Matek z Dziećmi MONAR – MARKOT „Bajka” w Warszawie przy ul. Skierdowskiej 2, poprzez:

1. zakup samochodu typu BUS do przewozu dzieci uczęszczających do szkoły,
2. organizację zimowego obozu wypoczynkowego dla dzieci
3. zakup odzieży zimowej dla dzieci,
4. przystosowanie i wyposażenie pomieszczenia na salę komputerową,
5. organizację i przygotowanie świąt Bożego Narodzenia poprzez zakup żywności, zrobienie paczek pod choinkę oraz zakup prezentów świątecznych dla dzieci.


PISZĄ O NAS...

     W 40-stym numerze "Życia Żyrardowa" z 2 października 2007 r. ukazał się artykuł o naszej placówce, tzn. o Domu Spokojnej Starości MONAR – MARKOT w Oryszewie.
     Artykuł o tyle zwraca uwagę wśród innych tekstów prasowych komentujących funkcjonowanie Stowarzyszenia MONAR jako całości, a także poszczególnych jego placówek, że dostrzegając pozytywne strony Oryszewa, porównuje tą placówkę Stowarzyszenia do Przylądka Dobrej Nadziej, dającego ocalenie „zabłąkanym podróżnym”. Artykuł podaje w zarysie historię Domu w Oryszewie, opisuje zasady funkcjonowania ośrodka w powiązaniu z sąsiadującymi z Oryszewem Urzędami Miejskimi czy też gminnymi i miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Jeśli chodzi o filozofię istnienia tego miejsca, jest nią bezwarunkowe niesienie pomocy wszystkim osobom potrzebującym. Cytowane w tekście wypowiedzi dyrektora MARKOTU w Oryszewie, Roberta Starzyńskiego, przypominają o tym, że trudna praca dla innych daje wiele satysfakcji, a wiara, nadzieja i miłość to uniwersalne wartości, które powinny być przekazywane sobie wzajemnie przez ludzi.


OTWARCIE OŚRODKA W EGORIEWSKU,
W ROSJI


Budynek, w którym mieści się ośrodek

5 października 2007 r. Stowarzyszenie MONAR we współpracy z Ministerstwem Polityki Społecznej Obwodu Moskiewskiego i Urzędem Rejonu Egoriewska zorganizowało oficjalne otwarcie i prezentację pierwszego w Rosji PUBLICZNEGO OŚRODKA REHABILITACJI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY UŻYWAJĄCYCH ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH.

Program rehabilitacyjny ośrodka oparty jest o metodę społeczności terapeutycznej. W seminarium zorganizowanym w celu przedstawienia i omówienia programu, uczestniczyło ponad 50 osób. Byli to pracownicy poradni rodzinnych, którzy coraz częściej mają do czynienia z problemem narkomanii i alkoholizmu dzieci , pracownicy uliczni zajmujący się bezdomnymi dziećmi w centrum Moskwy, lekarze, psycholodzy i pedagodzy, którzy brali już udział w szkoleniach i stażach organizowanych przez Stowarzyszenie MONAR. Na spotkanie przyjechali również Szef Służby Federalnej ds. Narkotyków Obwodu Moskiewskiego Eugenij Szewczenko, Z-ca Ministra Polityki Społecznej Obwodu Moskiewskiego Eudokija Chołostowa, Z-ca Burmistrza Miasta Egoriewsk Tatiana Nikolaewa oraz Aleksy Kolodinsky, przedstawiciel IKEI , która przekazała na rzecz ośrodka niezbędne meble.
Dzięki obecności Marka Gołkowskiego i Dariusz Cybula z Polskiej Ambasady została podkreślona międzynarodowa ranga przedsięwzięcia. Nowopowstały ośrodek odwiedził również Dyrektor Generalny firmy Bella w Rosji.

Obecnie w ośrodku odbywa rehabilitację troje podopiecznych. W przyszłym tygodniu planuje się przyjęcie kolejnych dwóch osób.


Od lewej stoją: Walery Romaniuk – Dyrektor Ośrodka „Czajka”, Jolanta Koczurowska – Prezes Stowarzyszenia MONAR, Tatiana Nikolaewa – Z-ca Burmistrza Miasta Egoriewska, Eudokija Chołostowa – Z-ca Ministra Polityki Społecznej Obwodu Moskiewskiego, Nina Andrejewa – Dyrektor Wydziału Opieki Społecznej Rejonu Egoriewska i Marcin Kowalczyk – Dyrektor Generalny firmy Bella w Rosji.


INFORMACJA O ZMIANIE LOKALIZACJI PLACÓWKI

Dom Samotnych Matek z Dziećmi MONAR - MARKOT Niżankowice został przeniesiony do Turowa. Podczas sierpniowych rozmów kierownictwa DSM Niżankowice z Burmistrzem Turowa oraz z przedstawicielami lokalnej społeczności ustalono, że nową siedzibą Domu Samotnej Matki stanie się duży budynek, w którym wcześniej mieściła się szkoła w Turowie.
Dodatkowym plusem z punktu widzenia prowadzących placówkę, mieszkających w niej kobiet, a szczególnie dzieci - jest przylegający do budynku plac o powierzchni około jednego hektara. Mali podopieczni będą mieli gdzie się wyszaleć ;)

Nowy adres: DSM Turów: Turów 113, 98-300 Wieluń


VI KONCERT KOTANA

15 września 2007 r. na Placu Defilad w Warszawie odbył się szósty już charytatywny koncert organizowany w rocznicę śmierci Marka Kotańskiego czyli tzw. Dzień Kotana. Animatorzy tego wydarzenia to TVP3 Warszawa, Urząd Miasta St. Warszawy i Stowarzyszenie MONAR. Dochód z koncertu (tzn. wpływy z sms-ów, specjalnej linii telefonicznej i sprzedaży okolicznościowych monet) jest przeznaczony na potrzeby podopiecznych założonego przez Marka Kotańskiego Stowarzyszenia MONAR. W tym roku otaczamy opieką dzieci z białołęckiego Centrum Samotnej Matki "Bajka".

Koncert rozpoczął występ dwóch monarowskich zespołów, laureatów konkursu "Listy śpiewane do Kotana", który zorganizował ośrodek MONAR Nowolipsk. Zagrały zespoły Heldorado i Marianówek. Następnie przez scenę przewinęła się plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej. W finale zagrały Łzy.

Fenomenalne jest to, że sześć lat po śmierci Marka Kotańskiego ludzie wciąż chętnie odpowiadają na jego apel o ratunek dla osób pozostających w potrzebie i pozwalają się porwać idei niesienia pomocy słabszym.


ZEBRANIE KIEROWNIKÓW NZOZ-ÓW

10 września 2007 r. w Biurze Stowarzyszenia MONAR w Warszawie odbyło się spotkanie kierowników NZOZ-ów, czyli ośrodków rehabilitacyjno-readaptacyjnych, poradni profilaktyki i terapii uzależnień i punktów konsultacyjnych Stowarzyszenia MONAR. Na zebraniu zostały omówione takie kwestie jak: współpraca między ośrodkami a poradniami w zakresie diagnozowania i nowoczesnego zarządzania terapią osób uzależnionych, konieczność wprowadzenia nowych dokumentów dotyczących realizowania standardów przez ośrodki stacjonarne a także bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem placówek Stowarzyszenia.


KONCERT KOTANA

W sobotę 15 września 2007 r. na Placu Defilad w Warszawie odbył się szósty już Koncert Kotana.
W tym roku graliśmy na dzieci z "Bajki" czyli białołęckiego Centrum Samotnej Matki. Koncert poprowadzą: Miłka Skalska i Robert Leszczyński. A oto zaproszone gwiazdy: Elżbieta Adamiak, B.e.t.h., Bajm, Bisquit, Blue Cafe, Bracia Cugowscy, Kasia Cerekwicka, Robert Chojnacki, Dezire, Feel, Formacja Nieżywych Schabuff, Golden Life, HABAKUK, Martyna Jakubowicz, Krzysztof Jaryczewski, Kashmir, Lidia Kopania, ŁZY, Patrycja Markowska, PIN, Pogodno, PtakY, Marcin Rozynek, Piotr Rubik z zespołem, Marysia Sadowska, Maciej Silski, Skangur, Stanisław Sojka, Kasia Stankiewicz, Mietek Szcześniak, Sławek Uniatowski, Zakopower i Krzysztof Zalewski.


NOWY "DOM CIEPŁA" W NASIELSKU

7 sierpnia 2007 r. w Nasielsku odbyło się spotkanie organizacyjno-informacyjne, dotyczące funkcjonowania nowej placówki Stowarzyszenia MONAR – "Domu Ciepła" – świetlicy dla dzieci. Pierwszymi gośćmi honorowymi byli uczniowie klasy VB Szkoły Podstawowej w Nasielsku oraz grupa siedmiolatków. Dla dzieci został przygotowany poczęstunek. Poproszono je również o podanie pomysłów, jak powinna wyglądać świetlica, aby podobała się im i ich rówieśnikom, którzy będą z niej korzystać.
"Dom Ciepła" odwiedził także Burmistrz Bernard Mucha oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. Omawiano ważne szczegóły funkcjonowania placówki.

"Dom Ciepła" ma zapewnić dzieciom gorący posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji oraz możliwość wspólnych zabaw rozwojowo-edukacyjnych (m.in. naukę korzystania z komputera), a także okresowe konsultacje medyczne i stomatologiczne.

Rozpoczęcie pracy na pełnych obrotach zaplanowane zostało na drugą połowę września.


ZAKOŃCZENIE WAKACJI W NIŻANKOWICACH

26 SIERPNIA 2007 r. grupa dziesięciorga dzieci z Domu Samotnej Matki w Niżankowicach udała się na wycieczkę do ZOO i WESOŁEGO MIASTECZKA w Chorzowie. Opiekunkami grupy były mamy z DSM Niżankowice. Wyprawę zorganizował kierownik placówki Krzysztof Otfinowski, aby rozdział wakacje 2007 zamknąć miłym akcentem. Udało się wynegocjować nieodpłatnie mikrobus, który zawiózł dzieci do Chorzowa (trzeba było pokryć jedynie koszt paliwa) oraz bezpłatne wejściówki. W ZOO można było obejrzeć wiele pięknych zwierząt, a w Wesołym Miasteczku na odważnych czekała gigantyczna karuzela...


GŁOSKÓW - OBÓZ SKAŁKOWY

25 lipca społeczność Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego MONAR Głosków wyjechała na tygodniowy obóz skałkowy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rozbiliśmy namioty w Podlesicach , które (już kolejny raz) stały się naszą bazą do wypraw w skałki. Pod okiem zaprzyjaźnionych z nami od lat instruktorów, każdy mógł nauczyć się podstaw wspinaczki i sprawdzić się w tej ekscytującej dyscyplinie sportowej. Chodziliśmy też na wycieczki do Morska i w okolice, poznając te piękne tereny. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Przez cały czas mieliśmy idealną pogodę, dopiero ostatniego dnia zaczęła się psuć, co nikomu nie przeszkadzało, bo łatwiej było odjeżdżać.
Aktywny wypoczynek daje wiele satysfakcji i radości, więc mimo awarii autobusu w drodze powrotnej, nikt nie stracił dobrego humoru. Cieszyliśmy się też z powrotu do domu, którym jest dla nas Głosków.


ROŻNOWICE - SPŁYW KAJAKOWY

Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR – MARKOT Rożnowice 33 zorganizowało dla swoich pacjentów wakacyjny spływ kajakowy (trwający od połowy lipca do 1 sierpnia 2007 r.). Uczestniczyło w nim 35 osób ze społeczności długoterminowej, krótkoterminowej i MARKOTU oraz terapeuci. Trasą głównej części spływu była Wieprza – rzeka Pobrzeża Bałtyckiego, płynąca przez Pojezierze Bytowskie, Wysoczyznę Polanowską i Pobrzeże Słowińskie. Wieprza wypływa z Jeziora Białego, a uchodzi do Bałtyku w nadmorskiej dzielnicy Darłowa, Darłówku. Jej długość to 112 km. Kolejnym etapem było Jezioro Jamno, dalej trasa biegła już... morzem do Mielna, gdzie (w nagrodę za wytrwałość) wszyscy uczestnicy biwakowali 4 dni. Nikt nie żałuje wysiłku włożonego w wyprawę, w Mielnie wszyscy wypoczęli i zregenerowali siły, ciesząc się urokiem morza i miasta.


ROŻNOWICE - ZAKOŃCZENIE LECZENIA CZTERECH PACJENTÓW I URODZINY DYREKTORA PLACÓWKI

W sobotę 14 lipca 2007 r. w Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT Rożnowice 33 odbyła się uroczystość z okazji zakończenia leczenia czterech członków rożnowickiej społeczności. Mirek, Marcin, Przemek i Daniel nie są już od tego dnia pacjentami lecz neofitami – ludźmi, którzy dzięki pomocy społeczności i terapeutów oraz dzięki własnej ciężkiej pracy nad sobą, narodzili się na nowo. W MONARZE zakończenie leczenia przez osoby jeszcze niedawno zniewolone nałogiem i ich ponowne wkroczenie w prawdziwe życie – to najważniejsze, najbardziej podniosłe i wzruszające chwile. Powód do świętowania był jeszcze jeden: urodziny dyrektora placówki Marka Stefaniaka.
Uroczystość zainaugurował Jubilat, następnie wysłuchano przemówień pozostałych terapeutów oraz neofitów, którzy otrzymali prezenty od społeczności i tradycyjnie powiedzieli swoje życzenia (każdy jedno). Pogoda dopisała, bawiono się więc na powietrzu przy muzyce i grillu. Wieczorem odbyła się wielka impreza taneczna z udziałem zaproszonych gości z ośrodka sąsiadującego.


POSIEDZENIE PARLAMENTU PACJENTÓW STOWARZYSZENIA MONAR


A. Bączkowski na posiedzeniu Parlamentu


20 sierpnia 2007 r.
w gościnnym Nowolipsku obradował Parlament Pacjentów Stowarzyszenia MONAR. Wymieniliśmy ostatnie techniczne informacje przed zbliżającym się półmaratonem w Pile (9 września), omówiony został drugi („zajawkowy” jeszcze) numer gazetki monarowskiej, zweryfikowaliśmy projekt happeningu na trzydziestolecie Stowarzyszenia MONAR, o roboczym tytule: „ludziki”.
Spotkaliśmy się także z liderem Nowolipska, Adamem Bączkowskim, który przed laty współtworzył pierwszy Parlament Monarowski. U początków Monaru, jego liderzy oczekiwali aktywności i inicjatywy od pacjentów, dlatego grupa aktywnych ludzi, chcących wziąć los w swoje ręce, a także pomagać innym, została doceniona i potraktowana jako pełnoprawny partner w dialogu dotyczącym funkcjonowania formującego się Stowarzyszenia.
Powracając do idei Parlamentu Monarowskiego musimy cały czas mieć świadomość, jak wysoko została ustawiona poprzeczka i starać się, poprzez pracę i samozaparcie, dążyć do osiągnięcia tego poziomu.


NOWOLIPSK - ROCZNICA I PARLAMENT

18 i 19-sty sierpnia 2007 r. Ośrodek MONAR Nowolipsk świętował 21-wszą rocznicę założenia tejże placówki. Przyjechało bardzo wielu gości, właściwie należałoby powiedzieć: przyjaciół. W programie obchodów 21-lecia ośrodka w Nowolipsku znalazły się między innymi: Konkurs Piosenki Monarowskiej „Listy śpiewane do Kotana” (w którym laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymują zaproszenie do wystąpienia podczas Koncertu Kotana w Warszawie), rozgrywki w kilku dyscyplinach sportowych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi przełajowe) , ponadto drugiego dnia odbył się specjalny, plenerowy pokaz filmów o Marku Kotańskim, ekran ustawiony został na tle ściany zieleni, w pobliżu ognisko, niezapomniany nastrój... W międzyczasie odbyło się mnóstwo rozmów, można było poznać ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami, przemyśleniami, zintegrować na sportowo, pooglądać zdjęcia, posłuchać historii Nowolipska, który przygarnął nas gościnnie na te kilka dni.


5-TA ROCZNICA ŚMIERCI
MARKA KOTAŃSKIEGO

W niedzielę 19-go sierpnia 2007 r. o godz. 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, została odprawiona Msza Św.w intencji ś.p. Marka Kotańskiego, w piątą rocznicę jego śmierci.



PIELGRZYMKA WARSZAWSKA W KLIZINIE

12-go sierpnia 2007 r. Ośrodek MONAR-MARKOT Klizin, prowadzony przez Tomasza Balińskiego, gościł w swoich progach uczestników Pielgrzymki Warszawskiej. Przygotowania do wizyty pielgrzymów zdążających na Jasną Górę, trwały od 4:30 rano, kiedy to kucharz ośrodka – Roland – zabrał się za przygotowanie 300 litrów zupy dla oczekiwanych gości. Część produktów potrzebnych do niej przyniosły gospodynie z Woli Malowanej, reszta pochodziła z zasobów ośrodka. Poza gorącą zupą (do wyboru grochówka lub ogórkowa) rozdawano wodę mineralną, a ośrodek udostępnił swoje łazienki i wc. Wszyscy starali się, aby pielgrzymi mogli w Klizinie wypocząć i nabrać sił do dalszej drogi. Kolejny raz współpraca lokalnej społeczności gminy Kodrąb i Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT Klizin zaowocowała wieloma pozytywnymi i bezinteresownymi działaniami na rzecz drugiego człowieka potrzebującego opieki i życzliwej pomocy – zgodnie z naszą staropolską gościnnością i w myśl ewangelicznej zasady o braterstwie wszystkich ludzi.



29 LIPCA 2007 R. - SPOTKANIE W GDAŃSKU (w sprawie powstania ośrodka rehabilitacyjnego dla młodzieży używającej środków psychoaktywnych, w Egoriewsku, w Rosji)

W Egoriewsku powstaje pionierski, jak na warunki rosyjskie, ośrodek rehabilitacyjny dla młodzieży używającej środków psychoaktywnych. Twórcy ośrodka wzorują się na polskich ORR-ach, czyli Ośrodkach Rehabilitacyjno-Readaptacyjnych prowadzonych przez Stowarzyszenie MONAR. Początkowo ośrodek będzie miał status oddziału przy Ośrodku „Czajka” działającym w Egoriewsku. Próba stworzenia w Rosji miejsca wzorowanego na monarowskiej społeczności terapeutycznej jest działaniem nowatorskim. Oddział rozpocznie funkcjonowanie na początku września 2007, wraz z przyjazdem grupy terapeutów i wychowawców z Monaru, którzy będą pomagać rosyjskim kolegom w prowadzeniu placówki do końca tego roku. Wspólne działania są prowadzone w ramach projektu „Dorastać jak inni” realizowanego przez Stowarzyszenie MONAR i współfinansowanego przez Komisję Europejską (program TACIS).



Spotkanie grupy pracującej nad programem
ośrodka rehabilitacji dzieci i młodzieży w Egoriewsku.
Pierwsza z prawej strony Prezes ZG MONAR Jolanta Koczurowska.


NASIELSK: ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA "DOM CIEPŁA MONAR"

Trwają prace modernizacyjne w lokalu przy ulicy Młynarskiej, w Nasielsku (pod Warszawą). Wkrótce powstanie tam świetlica socjoterapeutyczna „Dom Ciepła MONAR”.
Ta placówka będzie przeznaczona dla dzieci (w wieku od 7 do 15 lat) z Nasielska. Podstawowym zadaniem pracowników świetlicy będzie organizacja czasu wolnego dzieci, prowadzenie zajęć edukacyjnych w celu wspomagania rozwoju małych podopiecznych i odwrócenia ich uwagi od alkoholu, papierosów i narkotyków.
Fundusze na remont świetlicy zostały zebrane podczas charytatywnego koncertu w Dniu Kotana, w roku 2006.
Na zdjęciach stan obecny budynku.



Świetlica


Klatka schodowa


Sala zajęć szkolnych i komputerowych


ZEBRANIE KIEROWNIKÓW
OŚRODKÓW MONAR-MARKOT



17-go lipca 2007 r. w biurze Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR przy ul. Nowolipki 9b w Warszawie odbyło się zebranie Kierowników Ośrodków MONAR-MARKOT, zajmujących się udzielaniem pomocy osobom bezdomnym. Celem spotkania, które poprowadziła Jolanta Koczurowska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR, było omówienie ważnych spraw bieżących dotyczących funkcjonowania placówek MONAR-MARKOT. Zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu prawidłowego konstruowania wniosków potrzebnych do otrzymania dotacji z MPiPS, jak również prezentacja przygotowań do obchodów XX-go Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Następnie spotkała się, już w mniejszym gronie, Rada ds. Bezdomności Stowarzyszenia MONAR, aby omówić techniczne aspekty rozwiązywania poruszonych problemów i realizacji poszczególnych projektów pomocowych.


KOMISJA DS. STANDARDÓW
RADY OPIEKUŃCZEJ DS. BEZDOMNOŚCI



9-go lipca 2007 r. w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR w Warszawie przy ul. Nowolipki 9b odbyło się kolejne posiedzenie Komisji ds. Standardów RADY OPIEKUŃCZEJ DS. BEZDOMNOŚCI PRZY PREZYDENCIE MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.
Jak pisaliśmy w zeszłym miesiącu, przy okazji spotkania Rady w Ośrodku MONAR-MARKOT w Oryszewie, Komisja ds. Standardów zajmuje się porządkowaniem i zapisem standardów działalności organizacji i placówek zajmujących się ludźmi ubogimi i bezdomnymi.
Podczas dzisiejszego spotkania prace zostały sfinalizowane. W najbliższych dniach dokumentacja zostanie rozesłana do wszystkich członków Rady.


18-STA ROCZNICA POWSTANIA
OŚRODKA W ZBICKU



W dniach 23 - 24 czerwca 2007 r. Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny MONAR w Zbicku (Lędziny - Zbicko ul. Leśna 2, 46-053 Chrząstowice) obchodził swoje 18-ste urodziny. Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni przedstawiciele Społeczności Terapeutycznych z całego kraju. Najliczniejszą grupę gości stanowili członkowie Społeczności Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego MONAR Gracze, czyli sąsiedzi i jednocześnie bliscy przyjaciele.
Zaplanowano bardzo atrakcyjny program imprezy, pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili i chętnie pozowali do pamiątkowych, przyjacielskich zdjęć.


PARLAMENT PACJENTÓW
- ZJAZD W ROŻNOWICACH



    W dniach 22 - 24 czerwca 2007 r. Parlament Pacjentów Stowarzyszenia MONAR spotkał się i obradował w Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu (MONAR-MARKOT Rożnowice 33). Społeczność Rożnowic przyjęła nas bardzo ciepło, życzliwie i z dużym zainteresowaniem przyglądała się naszej pracy.
Na początku obrad ustalony został Regulamin. Następnie Komisja ds. Standardów przedstawiła sprawozdanie z działalności w bieżącym miesiącu.
    Ponadto Łukasz Kuczkowski i Krzysztof Kantorski z Grabowa zreferowali dopięty już na ostatni guzik program imprezy sportowej, w której weźmiemy udział (półmaraton w Pile: 9 września 2007 r.).
    Omówiliśmy też projekt happeningu, planowanego na obchody XXX-lecia MONARu, który odbędzie się w Warszawie. Projektem zajmują się delegaci z Ostrołęki, Nowolipska i Graczy.
    Dzięki temu, że została nam udostępniona sala komputerowa, Magda Dudziak (Rożnowice) i Patrycja Borowska (Nowolipsk) dopracowały pierwszy numer naszej gazetki, która już wkrótce zostanie rozesłana do wszystkich ośrodków Stowarzyszenia MONAR.
Po przerwie wakacyjnej spotykamy się w Nowolipsku i działamy dalej...


AKCJA PRZEJDŹ NA NASZĄ STRONĘ



26 CZERWCA 2007 r. - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii

Stowarzyszenie MONAR
organizuje tego dnia imprezy i festyny w wielu miastach Polski. M. in. na Rynku w Opolu. Zajrzyjcie tam koniecznie!
Dzisiaj podsumowujemy całomiesięczną kampanię profilaktyczną Ruchu Czystych Serc.
Chcemy cieszyć się wolnością, życiem, marzeniami i razem się bawić.

„Gwiaździstym szlakiem czystych serc
Wspólnie szukamy zagubionych
By dla nich każdy nowy dzień
Nigdy już nie był dniem straconym…”
– te piękne słowa rozpoczynają prezentację kampanii, która ma zachęcić uczniów, rodziców, pedagogów i wszystkich „ludzi dobrej woli” do odwiedzenia strony internetowej Ruchu Czystych Serc i zakładania nowych Klubów Ruchu Czystych Serc. Akcja startuje w okresie przedwakacyjnym (trwa od 26 maja – do 26 czerwca 2007r., czyli do obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii) i jest alternatywą w stosunku do łatwej, wakacyjnej rozrywki, z którą w parze idą często narkotyki. Jest sygnałem wysłanym w świat, do młodych, zagubionych ludzi, że nie są sami ze swoimi rozterkami, jak żyć i co wybrać z wielu możliwości, które są im oferowane. Wśród tych ofert niektóre obarczone są poważnymi konsekwencjami, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

    Mając świadomość zagrożeń i łatwości, z jaką można zacząć w nich uczestniczyć, a więc łatwości, z jaką młodzi ludzie ryzykują czasem swoje życie w tych pięknych, ciepłych, wakacyjnych miesiącach, Kotański przygody swoich pacjentów z narkotykami porównywał do jazdy rozpędzonym pociągiem… Z tego pociągu po jakimś czasie coraz trudniej jakoś wysiąść, a przebywanie w nim jest coraz bardziej niebezpieczne.

    Akcja PRZEJDŹ NA NASZĄ STRONĘ ma pomóc w dokonywaniu przez młodzież jak najkorzystniejszego wyboru kierunku wakacyjnej podróży. Chcemy, żeby był to kierunek ku życiu.


KONFERENCJA PRASOWA RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH I KOMITETU ORGRANIZACYJNEGO OBCHODÓW XX-GO MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z UBÓSTWEM



    20 czerwca 2007 r. odbyła się wspólna konferencja prasowa Rzecznika Praw Obywatelskich i Komitetu Organizacyjnego obchodów XX-go Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

    W 1992 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ogłosić dzień 17 października, w którym od 1987 r. z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat organizacje pozarządowe wielu krajów obchodziły Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy, Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. Obchody 17 października mają przypomnieć opinii publicznej, że "nędza jest niezaprzeczalnym i całkowitym pogwałceniem wszystkich praw człowieka".1
Stowarzyszenie MONAR jest jedną z dziewiętnastu organizacji, które pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich organizują krajowe obchody XX-go Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem i zapraszają za pośrednictwem mediów wszystkich zaangażowanych obywateli, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie, związki zawodowe, wspólnoty religijne, samorządy, władze lokalne i państwowe do włączenia się w liczne przedsięwzięcia z nimi związane - "jako wyraz solidarności i wsparcia dla tych, których dotyka ubóstwo".2

    Strona internetowa zawierająca bieżące informacje na temat przygotowań obchodów 17-go października w Polsce:
www.przeciw-ubostwu.rpo.gov.pl

1 Ojciec Józef Wrzesiński, twórca organizacji Czwarty Świat
2 Dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, Wystąpienie podczas konferencji prasowej w dniu 20 czerwca 2007 r.




WIZYTA NA MARYWILSKIEJ



    13 czerwca 2007 r. Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT przy ul. Marywilskiej 44 gościło w swoich progach grupę młodzieży, składającą się z przedstawicieli Młodzieżowych Rad Gmin z Krośnic, Milicza i okolic. Młodzież przyjechała do stolicy odbyć (pod opieką pedagogów i urzędników Ośrodka Pomocy Społecznej) lekcję poglądową na temat demokracji i polskiego życia społeczno-politycznego.
    Zaplanowano wizytę w Sejmie, w gmachu Telewizji Publicznej, w siedzibie Centrum Informacji Europejskiej, a także w jednym z ośrodków największej polskiej organizacji zajmującej się pomocą osobom wykluczonym społecznie czyli Stowarzyszenia MONAR.
Poznanie tych kilku ważnych instytucji ma pomóc aktywnej już na polu samorządowym młodzieży w nauce technik demokracji, co oznacza również zdobycie wysokiej świadomości problemów społecznych i takie przygotowanie do dorosłego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym kraju, aby korzystając z możliwych rozwiązań wewnętrznych i ogólnoeuropejskich pokonywać trudne problemy, z którymi musi sobie radzić każda demokracja.
    Charakterystykę Stowarzyszenia MONAR jako organizacji pomocowej oraz specyfikę Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT przy ul. Marywilskiej przybliżył gościom Waldemar Borucki, opiekujący się na co dzień osobami potrzebującymi pomocy, które w swojej trudnej życiowej wędrówce trafiają właśnie tutaj.





POSIEDZENIE RADY OPIEKUŃCZEJ DS. BEZDOMNOŚCI W ORYSZEWIE



    12-go czerwca 2007 r. w Ośrodku MONAR-MARKOT w Oryszewie (Oryszew Osada 10, 96-317 Guzów), odbyło się posiedzenie Rady Opiekuńczej ds. Bezdomności przy Prezydencie Miasta Stołecznego Warszawy. Rada składa się z przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą ludziom wykluczonym społecznie, borykającym się z problemami ubóstwa i bezdomności. Celem istnienia i działalności Rady Opiekuńczej jest wypracowanie, wspólnie z władzami Warszawy, strategii działania w obliczu problemu bezdomności i stworzenie takiego planu łagodzenia skutków bezdomności, który pozwoli na bardziej skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku w mieście i całym województwie mazowieckim.
    Zdano relację z prac Komisji zajmującej się uporządkowaniem i zapisem, w postaci jednolitego dokumentu, standardów działalności organizacji i placówek zajmujących się osobami ubogimi i bezdomnymi. Prace te prowadzone są w systemie cotygodniowych spotkań w siedzibie ZG Stowarzyszenia MONAR w Warszawie, gdzie koordynuje je Scholastyka Śniegowska. Zakończenie prac planowane jest na przełom lipiec/sierpień 2007r.
    Zarys funkcjonowania Ośrodka MONAR-MARKOT w Oryszewie oraz strategię pozyskiwania funduszy na jego funkcjonowanie i rozwój przedstawił Dyrektor Ośrodka Robert Starzyński.
    Scenerią tej prelekcji był piękny ogród założony na tyłach głównego budynku, gdzie w kontakcie z przyrodą i wszechogarniającym słońcem, nie sposób było nie poczuć się szczęśliwym...








AKCJA "NORMALNIE CHODZIĆ"

    4 czerwca 2007r. zostało podpisane Porozumienie pomiędzy Zarządem Głównym Stowarzyszenia MONAR a firmą Pro-Bionica z siedzibą w Chorzowie (41-500, Plac Powstańców Śląskich 1) w sprawie wspólnego prowadzenia Akcji "NORMALNIE CHODZIĆ".
    Akcja ma objąć osoby wykluczone społecznie, ubogie i bezdomne, którymi opiekuje się Stowarzyszenie MONAR w swoich placówkach na terenie całego kraju. Zgodnie z podpisanym Porozumieniem firma Pro-Bionica zobowiązuje się nieodpłatnie udzielić pomocy niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia MONAR, zaopatrując ich w protezy kończyn i zapewniając im konieczną przy tym opiekę medyczną i rehabilitacyjną na terenie placówek Stowarzyszenia MONAR. Stowarzyszenie MONAR zobowiązuje się do informowania firmy Pro-Bionica o oczekujących i przygotowanych pacjentach w poszczególnych województwach. W chwili rozpoczęcia Akcji jest to 13 osób potrzebujących z pięciu placówek znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego. Pomoc zostanie udzielona również wszystkim osobom niepełnosprawnym, które już podczas trwania Akcji zgłoszą się do placówek Stowarzyszenia MONAR w województwie mazowieckim i w całym kraju ( Akcja obejmuje całą Polskę).
    Ambicją i celem organizatorów Akcji "NORMALNIE CHODZIĆ" jest stworzenie Polskiego Programu Pomocowego dla osób niepełnosprawnych (na wzór JAIPUR LIMB Compaign realizowanej w Indiach czy Niagara Foot, powstałej dla ofiar min przeciwpiechotnych w Wietnamie i Kambodży) i taka zmiana polskich realiów dotyczących leczenia osób po amputacji, aby mogły one przechodzić jak najszybciej pełną rehabilitację: fizyczną, społeczną oraz ekonomiczną i z powrotem stawać się samodzielnymi, autonomicznymi i szczęśliwymi członkami społeczeństwa. Panowie Marek Dudziak (chorzowski ortopeda) i Radosław Falas (specjalista w zakresie wiedzy o kompozytach, z których zbudowane są protezy Pro-Bioniki) opracowali projekt nowoczesnej protezy, ważącej jedynie 1,5 kg (8 razy mniej niż stare protezy), dorównującej zagranicznym standardom i jeśli chodzi o koszty produkcji mieszczącej się (2800 zł) w limicie refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dobra proteza to nadzieja na odmianę losu. Zwiększają się możliwości, przywrócona zostaje samodzielność, niezależność i ludzka godność osób dotkniętych nieszczęściem.
    Projekt pomocowy "NORMALNIE CHODZIĆ" jest fantastyczną inicjatywą, która wychodzi naprzeciw osobom, którymi opiekuje się Stowarzyszenie MONAR: ubogim, wykluczonym społecznie, bezdomnym, skrzywdzonym przez los - dlatego cieszymy się , że wspólnymi siłami możemy udzielić tym osobom pomocy, jakiej oczekują, na jaką mają nadzieję i której sami nie są w stanie sobie zapewnić z wielu powodów.

Osobą udzielającą informacji na temat Akcji "NORMALNIE CHODZIĆ" ze strony Stowarzyszenia MONAR jest:
Scholastyka Śniegowska
tel. (022) 530 62 90
fax (022) 530 62 81
kom. 601 251 441
e-mail:
schola.sniegowska@monar.org


JESZCZE POGODNE WSPOMNIENIE Z KLIZINA… – OBCHODY DNIA DZIECKA



    Nareszcie! Tak długo oczekiwany przez dzieciaki z gminy Kodrąb festyn na terenie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Klizinie:
    W przeddzień Dnia Dziecka o godzinie 12-stej na przepięknie udekorowany i wypełniony dmuchanymi zjeżdżalniami, smokami, huśtawkami teren CPB Klizin przyjeżdżają pierwsze dzieciaki, które serdecznie wita dyrektor CPB pan Tomasz Baliński. Dziś rządzą tu dzieci. Przygotowano dla nich moc atrakcji: występy artystyczne, konkursy (m.in. śpiewania), zabawy i gry (w których każdy los wygrywa, bo to przecież Dzień Dziecka i żaden maluch nie może być smutny). Ogromnym powodzeniem cieszy się m.in. wielki krokodyl ze zjeżdżalnią. W trakcie zabawy trzeba coś zjeść: frytki, kiełbaski, słodycze i napoje - co kto sobie życzy... Jest mało słońca, ale roześmiane dziecięce buzie są jak małe, biegające słoneczka. Fantastyczna zabawa trwa do wieczora. Nie udałoby się jej zorganizować bez pomocy okolicznych firm i instytucji, a także Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdeczne dzięki za pomoc! Nad spokojem i bezpieczeństwem dzieci czuwali dorośli podopieczni CPB. To już piąta tak duża impreza na terenie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT w Klizinie w ciągu ostatnich trzech lat. W festynie wzięło udział, czyli świetnie i wesoło się bawiło, około 140-cioro dzieci.




DZIEŃ DZIECKA W MONARZE



    Nie zawsze pamięta się, że Monar, kojarzony jako organizacja zajmująca się najpoważniejszymi problemami ludzi dorosłych, nie potrafiących poradzić sobie samodzielnie w życiu, ma wśród swoich podopiecznych także sporo dzieci. A skoro pierwszy czerwca to ich święto, pracownicy i starsi pacjenci starali się jak najlepiej uhonorować maluchy w Dniu Dziecka.
    Najczęściej środki organizacyjne i pieniężne pozwalały na to, aby tego dnia odbyły się w placówkach z dziećmi mini imprezy sportowe, konkursy rysunkowe itp. atrakcje dla najmłodszych, jak w Tuchowie, gdzie w Domu dla Samotnych Matek dzień upłynął właśnie pod znakiem gier, zabaw, konkursów rysunkowych i można było zjeść wyjątkowo dużo słodyczy.
    Czasem jednak udawało się zrobić dla dzieciaków jeszcze więcej…
W Warszawie Centrum Samotnej Matki „Bajka” we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Sportu i Ośrodkiem Pomocy Społecznej dzielnicy Białołęka zorganizowały całodniowy festyn w „Dzikim Zakątku”: przygotowano konkurs karaoke, piękny program artystyczny, w którym dzieci same mogły wziąć udział śpiewając lub rozwiązując zagadki, wielobój rekreacyjny dawał możliwość rywalizacji w dyscyplinach zwinnościowych, można było bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach, jeść popcorn i watę cukrową za darmo – jednym słowem dziecięcy raj. Uśmiechnięte, wesoło pomalowane farbkami buzie mówiły to samo.
    Patronat medialny nad imprezą objęło Radio RDC.
    Dzieci z „Bajki” miały ponadto udostępnioną salę w Kinie Lab. w Zamku Ujazdowskim, gdzie następnego dnia o 14-stej obejrzały „Rumburaka” (reż. V. Vorlicek). Aż miło było patrzeć, jak maluchy „korzystają z życia” (oczywiście po uważną opieką dorosłych).